Strona główna Aktualności Gdzie wyrzucać styropian po agd, jedzeniu i budowlany?

Gdzie wyrzucać styropian po agd, jedzeniu i budowlany?

przez Tomasz

Styropian znany jest przede wszystkim jako materiał izolacyjny w budownictwie, oraz jako zabezpieczenie sprzętów AGD. Szczególnie po zakupie i rozpakowaniu różnych sprzętów zastanawiamy się gdzie wyrzucić styropian po AGD. Na samym początku warto podkreślić, że styropian tarkotowany jako odpad dzielimy na styropian budowlany i styropian opakowaniowy. Ten drugi dzieli się jeszcze dodatkowo na styropian opakowaniowy czysty i brudny.

Gdzie wyrzucić styropian z AGD?

Stryropian jest materiałem sztucznym, który nie jest biodegradowalny. Przez to jest bardzo trudny do usunięcia. Większość ludzi wyrzuca go po prostu do zwykłych pojemników na odpady zmieszane. Niestety prowadzi to do zaśmiecania środowiska, ponieważ często tą drogą styropian nie trafia do recyklingu. Zatem, do jakiego pojemnika wyrzucać styropian? Czysty styropian opakowaniowy, który został nam po AGD możemy zamiast tego wrzucić do żółtego kosza przeznaczonego na tworzywa sztuczne i metale. Żółte pojemniki znajdziecie na większości osiedli. Jeżeli mieszkacie w domu jednorodzinnym to styropian ten należy wyrzucić do żółtego worka i wystawić przed furtkę w dniu zbierania śmieci segregowanych w Waszej okolicy. Tego typu informacje uzyskacie od firmy obsługującej wywóz odpadów.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Trochę inne zasady obowiązują natomiast styropian budowlany, który pozostał nam po ociepleniu budynku. Nie możemy go wrzucić do przydomowego kosza. Gdzie zatem wyrzucić styropian budowlany? Styropian służący do ocieplania budynków traktowany jest jak odpady budowlane. Powinien zostać wyrzucony do specjalnego kontenera podstawionego przez firmę wywożącą odpady poremontowe. Bez trudu znajdziecie firmy odbierające styropian budowlany w Waszej okolicy. Jeżeli nie zostało Wam go zbyt dużo i nie chcecie ponosić dodatkowych kosztów wzywania specjalistycznej firmy, to możecie zawieść go także samodzielnie do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Miejsca takie znajdują się w większych miejscowościach.

Gdzie wrzucamy opakowanie styropianowe po jedzeniu?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, styropian dzieli się na czysty i brudny. Styropian opakowaniowy czysty trafia do żółtych pojemników na odpady segregowane. Gdzie natomiast wyrzucić styropian brudny, czyli pozostały po opakowaniach po jedzeniu itp? Tego typu styropian nie jest poddawany recyklingowi i należy go wyrzucać do odpadów zmieszanych. Jeżeli jednak macie czyste opakowania styropianowe, nawet służące do pakowania jedzenia, to powinny one być wyrzucone do tworzyw sztucznych.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl