Strona główna BiznesBudownictwo Dlaczego poprawne odwodnienie balkonu i tarasu jest tak ważne?

Dlaczego poprawne odwodnienie balkonu i tarasu jest tak ważne?

przez Tomasz

Konstrukcje zewnętrzne, takie jak balkony i tarasy stale narażone są na niszczące działanie wody. Dlatego muszą być wykonywane z zachowaniem pewnych zasad i elementów konstrukcyjnych, bardzo ważnym jest odwodnienie tarasu i balkonu. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego jest to, tak ważne z tego artykułu dowiesz się, jakie są konsekwencje braku odprowadzania wody z balkonu lub tarasu oraz jak i za pomocą jakich materiałów należy je wykonać.

Czym jest odwodnienie balkonu lub tarasu i jakie pełni funkcje?

Odwodnienie balkonu lub tarasu to nic innego, jak element tych konstrukcji, który oddziela warstwę posadzkową od płyty balkonowej lub tarasowej oraz odpowiada za odprowadzanie poza nie wody opadowej, a także skraplającej się wilgoci. Dzięki temu nie wnika ona w głąb konstrukcji i pozwala uniknąć wynikających z tego konsekwencji, które niemal zawsze skutkują koniecznością przeprowadzenia remontu balkonu lub tarasu. 

Jakie są problemy związane z brakiem prawidłowego odprowadzenia wody z balkonu i tarasu?

Brak lub niepoprawne odwodnienie balkonu czy tarasu można rozpoznać po charakterystycznych dla tego błędu budowlanego elementach. Najczęściej na tego typu konstrukcjach dochodzi przede wszystkim do korozji obróbki blacharskiej, odspajania się i pękania płytek, a także pękania płyty cementowej czy też powstawania zastoisk wodnych. W skrajnych przypadkach zaniedbanie kwestii związanej z odprowadzaniem wody z tarasu lub balkonu doprowadza natomiast to zawilgoceń przylegających do nich ścian budynku i wykwitów pleśni w jego wnętrzu oraz odparzeń tynków elewacyjnych. 

Każdy ten problem wiąże się natomiast ze sporymi kosztami, gdyż jego usunięcie wymaga nie tylko zniwelowania objawów braku odwodnienia wodnego konstrukcji, ale także jego wykonania w poprawny sposób.

W jaki sposób wykonać odprowadzenie wody z balkonu i tarasu?

Odwodnienie balkonu lub tarasu składa się zawsze z tych samych prac. Przede wszystkim wymaga ono zadbania o odpowiedni spadek na płycie konstrukcji, skierowany na całej jej szerokości w stronę okapu. Następnie należy wykonać szczelną i odporną na korozję obróbkę strefy okapowej, która będzie odpowiadała za odprowadzanie wody poza balkon lub taras do rynny czy gruntu, a także izolację przeciwwodną z użyciem materiałów dostosowanych do metody układania płytek wykańczających taras lub balkon. 

Tylko te trzy elementy wykonane w podanej kolejności są bowiem w stanie zapewnić w pełni skuteczne odwodnienie tarasu i balkonu, a co za tym idzie uniknąć wymienionych powyżej problemów. 

Jakie materiały wybrać?

Przy wykonywaniu odwodnienia tarasów i balkonów istotna jest nie tylko właściwa metoda, ale także odpowiednio dobrane w tym celu materiały. Dlatego też polecamy w tym przypadku gotowe systemy Renoplast. Po pierwsze znaleźć wśród nich można wszystko to co niezbędne do wykonania odprowadzenia wody z balkonu i tarasu zarówno wykończonego za pomocą płytek na zaprawie klejowej, jak i posadzek wentylowanych uniesionych czy kamiennych dywanów. Czyli takie elementy jak:

  • odporne na korozję, wykonane z aluminium powlekanego warstwą poliestrową profile okapowe,
  • trwałe membrany EPDM lub zaprawy uszczelniające do wykonania izolacji przeciwwodnej,
  • dodatkowe akcesoria, takie jak narożniki, kołnierze uszczelniające oraz szablony montażowe.

Po drugie składające się na systemy do odwodnienia tarasów i balkonów elementy tej marki cechują się łatwym montażem, który minimalizuje ryzyko popełnienia błędów. 

Na co zwrócić uwagę, aby odwodnienie tarasu i balkonu było skuteczne?

Aby odwodnienie balkonów i tarasów było w stanie w pełni ochronić te konstrukcje przed niszczącym działaniem wody, należy nie tylko zadbać o odpowiedni dobór materiałów zarówno pod względem ich jakości, jak i do sposobu wykonania posadzki, ale także ich staranny montaż z zachowaniem odpowiedniej kolejności. Dodatkowo bardzo ważne jest także zwrócenie szczególnej uwagi na szczegóły, wśród których wyróżnić można między innymi:

  • wykonanie spadku na płycie tarasowej lub balkonowej, 
  • zachowanie przerw dylatacyjnych między elementami wykańczającymi strefę okapową, 
  • szczelne połączenie elementów warstwy przeciwwodnej z elementami strefy okapowej, aby woda nie mogła wnikać w głąb konstrukcji w tym newralgicznym obszarze. 

Podsumowując, odwodnienie balkonów i tarasów to najważniejszy element tego typu konstrukcji, który ma znaczący wpływ na ich trwałość i estetyczny wygląd. Dlatego też należy wykonać je z dużą starannością oraz zastosowaniem odpowiednio dobranych materiałów. W innym przypadku można mieć natomiast pewność, że już po pierwszym sezonie zimowym na balkonie lub tarasie zaczną pojawiać się pierwsze efekty braku odprowadzenia z nich wody, których zniwelowanie będzie w stanie zagwarantować wyłącznie remont całej konstrukcji, a co za tym idzie konieczność poniesienia sporych kosztów. 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl