Strona główna GeografiaKosmos Dlaczego księżyc widać w ciągu dnia?

Dlaczego księżyc widać w ciągu dnia?

przez Tomasz

Na wstępie należy zaznaczyć, że księżyc nie wytwarza własnego światła. Odbija on jedynie światło słoneczne od swojej powierzchni. Dlatego, jeżeli światło słoneczne odbija się od powierzchni księżyca to go widać, także w ciągu dnia.

Widoczność księżyca w ciągu dnia zależy od jego kąta, oraz odległości w jakiej znajduje się on od ziemi. Jest widoczny w trakcie dnia wtedy gdy znajduje się po tej samej stronie ziemi co słońce. Gdy słońce i księżyc znajdują się po przeciwnych stronach to nie zobaczymy księżyca w dzień.

Można spytać także dlaczego księżyc jest widoczny w trakcie dnia a gwiazdy nie? Odpowiedź jest bardzo prosta – księżyc mimo tego, że nie świeci sam w sobie to światło odbite od jego powierzchni jest ok 100 000 razy jaśniejsze niż najjaśniejsza gwiazda na niebie.

Ciekawostką jest również fakt, że nie zobaczymy księżyca w pełni w ciągu dnia. Pełnia występuje wtedy gdy słońce świeci na jego powierzchnię bez przeszkód. Jeśli słońce świeci na ziemię to mamy dzień a to oznacza, że przynajmniej część światła słonecznego jest przysłonięta przez ziemię. Dlatego nie zobaczymy pełni księżyca w dzień.

Inne ciekawe wpisy

2 komentarze

Ilona 22 marca 2021 - 20:13

“ Jest widoczny w trakcie dnia wtedy gdy znajduje się po tej samej stronie ziemi co słońce.”
Przecież gdy księżyc znajduje się pomiędzy ziemią, a Słońcem – to jest oświetlany od drugiej strony, więc wtedy jest nów. (?)

Odpowiedz
Buldog 30 czerwca 2021 - 09:05

Jeśli widać ksiezyc i slońce w dzień to co widać po drugiej stronie zienii?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl