Na wstępie należy zaznaczyć, że księżyc nie wytwarza własnego światła. Odbija on jedynie światło słoneczne od swojej powierzchni. Dlatego, jeżeli światło słoneczne odbija się od powierzchni księżyca to go widać, także w ciągu dnia.

Widoczność księżyca w ciągu dnia zależy od jego kąta, oraz odległości w jakiej znajduje się on od ziemi. Jest widoczny w trakcie dnia wtedy gdy znajduje się po tej samej stronie ziemi co słońce. Gdy słońce i księżyc znajdują się po przeciwnych stronach to nie zobaczymy księżyca w dzień.


Można spytać także dlaczego księżyc jest widoczny w trakcie dnia a gwiazdy nie? Odpowiedź jest bardzo prosta – księżyc mimo tego, że nie świeci sam w sobie to światło odbite od jego powierzchni jest ok 100 000 razy jaśniejsze niż najjaśniejsza gwiazda na niebie.

Ciekawostką jest również fakt, że nie zobaczymy księżyca w pełni w ciągu dnia. Pełnia występuje wtedy gdy słońce świeci na jego powierzchnię bez przeszkód. Jeśli słońce świeci na ziemię to mamy dzień a to oznacza, że przynajmniej część światła słonecznego jest przysłonięta przez ziemię. Dlatego nie zobaczymy pełni księżyca w dzień.

Odpowiedz “Dlaczego księżyc widać w ciągu dnia?”

  1. “ Jest widoczny w trakcie dnia wtedy gdy znajduje się po tej samej stronie ziemi co słońce.”
    Przecież gdy księżyc znajduje się pomiędzy ziemią, a Słońcem – to jest oświetlany od drugiej strony, więc wtedy jest nów. (?)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *