Strona główna Aktualności Dlaczego całujemy się pod jemiołą?

Dlaczego całujemy się pod jemiołą?

przez Tomasz

Obecnie jemioła uznawana jest za jedną z najważniejszych świątecznych dekoracji. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi zwyczaj całowania się pod gałązkami jemioły?

Czym jest jemioła?

Jemioła pospolita jest krzewem należącym do rodziny sandałowcowatych. Jest to roślina półpasożytnicza, która bytuje na drzewach. W polskiej tradycji jemioła posiada wiele potocznych nazw np. homela, zimorost czy strzęśla. 

O magicznych właściwościach jemioły rozprawiano już w czasach starożytnych. Ponieważ roślina pozostaje zielona nawet zimą, sądzono, że musi być to efektem magii. W zależności od regionu ludzie przypisywali jemiole rozmaite właściwości. Zielone gałązki zawieszone na drzwiach miały odstraszać złe moce, a zarazem przyciągać prawdziwą miłość.

Skąd pochodzi zwyczaj całowania się pod jemiołą?

Pierwsze wzmianki o tradycji całowania się pod jemiołą pochodzą z XVIII-wiecznej Anglii. Uważano, że jemioła w niezwykły sposób pokonuje czas. Podczas gdy inne rośliny traciły swoje liście, jemioła wciąż zachwycała swoim nieskazitelnym wyglądem. Właśnie dlatego wierzono, że pocałunek pod jemiołą zapewni parze długi i udany związek, którego nie zdoła zniszczyć nawet upływ czasu.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]