Strona główna Dom i ogród Czym się różni pochłaniacz od wyciągu kuchennego?

Czym się różni pochłaniacz od wyciągu kuchennego?

przez Tomasz

Na rynku obowiązują dwa określenia okapów kuchennych – pochłaniacz, oraz wyciąg. Czy te słowa oznaczają to samo czy jednak są między nimi jakieś różnice?

Zadaniem ogólnym okapu kuchennego jest pozbycie się brzydkich zapachów powstających w kuchni w trakcie gotowania. Zarówno okap jak i pochłaniacz spełniają tę rolę, jednak na dwa trochę odrębne sposoby.

Wyciąg kuchenny

Wyciąg kuchenny jest podłączony do szybu kominowego lub wentylacji za pomocą specjalnej rury przez którą „wyciąga” powietrze z pomieszczenia na zewnątrz. Dzięki temu. opary są wydmuchiwane poza kuchnię. Wyciąg zasysa powietrze i wydmuchuje je przez rurę do wyprowadzenia.

Pochłaniacz kuchenny

Pochłaniacz kuchenny natomiast, nie ma bezpośredniego podłączenia do wentylacji. Wobec czego, nie wydmuchuje powietrza poza pomieszczenie. Jego zadaniem jest filtracja brzydkich zapachów. Pochłaniacze są wyposażone w specjalne filtry węglowe przez które przepuszczane jest powietrze. Filtry węglowe eliminują aromaty i w ten sposób pochłaniacz zwraca z powrotem czyste już powietrze do pomieszczenia.

Decyzja o tym czy do naszej kuchni powinniśmy zakupić wyciąg czy pochłaniacz zależy najczęściej od projektu pomieszczenia. Często nie ma możliwości wyprowadzenia rury od okapu do komina. Szczególnie często taka sytuacja ma miejsce przy wyspach kuchennych. W niektórych przypadkach nie chcemy także robić takiego podłączenia ze względu na oszczędność miejsca. W takich sytuacjach możemy zdecydować się na pochłaniacz kuchenny, który takiego wyprowadzenia nie potrzebuje.

Przy okazji zapraszamy do sklepu internetowego naszego partnera – Universalhome.pl gdzie znajdą Państwo okapy kuchenne działające zarówno jako pochłaniacze jak i wyciągi.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]