Strona główna MedycynaLeki Czym są leki generyczne?

Czym są leki generyczne?

przez Tomasz

Coraz częściej np. w wiadomościach spotykamy się z pojęciem tzw. leków genereycznych. Co oznacza to określenie i czym są leki generyczne? Są to po prostu zamienniki leków „oryginalnych”.

Leki generyczne posiadają identyczną ilość substancji aktywnej w swoim składzie co leki oryginalne. Dodatkowe, substancje pomocnicze mogą się różnić, ale nie mogą wpływać na skuteczność i działanie leku oryginalnego. Ponadto, leki będące zamiennikami muszą mieć taką samą postać jak oryginał. Przykładowo, jeśli lek pierwotny jest w formie tabletek, to lek generyczny także musi być w tabletkach.

Leki generyczne są zazwyczaj tańsze ponieważ są produkowane po upłynięciu okresu ochrony patentowej. Gdy zakończy się ochrona patentowa, na produkcję danego leku nie ma już monopolu tylko firma, która go wynalazła. Pozwala to na produkcję leku także przez inne podmioty i rywalizację w zakresie ustalania cen.

Inne ciekawe wpisy

1 komentarz

Maciej 16 grudnia 2020 - 16:44

W Polsce mamy sporo firm robiących głównie leki generyczne, szkoda, że dużo mniej jest tych które robią patenty na nowe substancje.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]