Wiele osób narzeka na bardzo duże rachunki za ogrzewanie. Oczywiście jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są wysokie ceny energii, ale z drugiej strony brak ocieplenia domu. Jeżeli mieszkasz w starszym budynku, to musisz liczyć się z tym, że tego typu budynki pozbawione są izolacji i niestety bardzo często dochodzi do ucieczek ciepła. Jednocześnie pamiętaj, że nawet dom, który wydaje się solidny nie musi być szczelny, a owy brak szczelności często zwiększa rachunki nawet o 30%. Czas więc dowiedzieć się, jak ocieplić stary dom.
Przygotowanie techniczne, czyli czas usunąć wilgoć ze ścian
W przypadku starych i nieocieplonych budynków trzeba liczyć się z tym, że w ścianach znajduje się sporo wilgoci. Jednocześnie grzyb czy pleśń nie muszą być wcale widoczne. Dopiero gdy problem będzie naprawdę duży, może pojawić się nieprzyjemny zapach, czyli właśnie pleśń lub grzyb. Nie warto bagatelizować tego problemu. Warto natomiast jak najszybciej pomyśleć o pozbyciu się wilgoci ze ścian. Tutaj najlepiej sprawdzi się iniekcja. Jest to specjalistyczny zabieg, który polega na wstrzyknięciu w strukturę ścian specjalnego preparatu, który pod wpływem kontaktu z wilgocią krystalizuje się i w ten prosty sposób zamyka kapilary. Możesz także zdecydować się na osuszanie ścian metodą ultradźwiękową. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że jest ona zdecydowanie droższa. Skoro to już wiesz, to czas przejść do pracy i wybrać właściwy materiał izolacyjny, a także kleje. Wyobraź sobie, że profesjonalne kleje znajdziesz w Ataszek.pl, a wybór jest naprawdę spory.
Jak wybrać najlepszy materiał izolacyjny?
Ocieplić trzeba cały budynek, a więc nie tylko ściany, ale też poddasze. I tutaj do wyboru masz rozwiązanie klasyczne, czyli wełnę mineralną, ale też bardziej klasyczne, czyli wełnę poliuretanową. Ta pierwsza jest zdecydowanie tańsza, zapewnia naprawdę dobre parametry techniczne, zapobiega ucieczkom ciepła, a przy tym ma właściwości ognioodporne. Jeżeli więc Twój dom ma drewniane elementy konstrukcji, to trzeba przyznać, że wełna mineralna sprawdzi się wręcz idealnie. W dużym stopniu zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru, a przy tym chroni przed nadmiernym hałasem. Wyobraź sobie, że na tym jej zalety się nie kończą. Otóż jest ona paroprzepuszczalna. Latem w pomieszczeniach będzie chłodniej, za to zimą ciepło w pomieszczeniach będzie utrzymywane. Można też postawić na piankę poliuretanową, która zapewnia niezwykłą szczelność. Niestety kosztuje zdecydowanie więcej, ale z drugiej strony zyskasz wodoodporną izolację, szczelnie wypełniającą nawet małe szczeliny. Pianka pur nie zmienia swoich właściwości nawet po latach. Z zewnątrz zatrzymuje zimne powietrze, natomiast ciepłe powietrze zatrzymuje wewnątrz domu. Do tego nie uczula i jest bezpieczna w montażu.
Jak jest stan elewacji?
Stare domy mają często stare elewacje i niestety wiąże się to z tym, że ucieczki ciepła są wręcz nagminne. Dlatego również z zewnątrz należy ocieplić dom i można to zrobić styropianem. Pamiętaj przy tym, aby bardzo dokładnie go zamontować, tak aby nie powstały szpary. Jednocześnie musisz pamiętać także o tym, że przed klejeniem styropianu należy bardzo dokładnie oczyścić całą powierzchnię, usunąć zanieczyszczenia, a następnie zagruntować ją. Gdy styropian będzie już dobrze zamontowany, trzeba jeszcze nałożyć na całą warstwę szary klej i dopiero potem można przejść do wykonania nowego tynku.
Uszczelnianie stolarki okiennej i drzwiowej
Wiele ciepła ucieka też przez okna i drzwi. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na wymianę całej stolarki okiennej i drzwiowej. Słusznym rozwiązaniem wydaje się po prostu uszczelnienie okien i drzwi. Możesz zastosować specjalne łaty uszczelniające, a także spoiwa. Profesjonalne kleje także do domu się sprawdzą, gdyż mają wiele zastosowań. Możesz również zastosować piankę poliuretanową, która jest niezwykle efektywna i rzeczywiście bardzo szybko uszczelnisz nawet duże ramy i przestrzenie między nimi. Na tym etapie warto również zastanowić się nad uszczelnieniem dachu. Do tego celu możesz zastosować specjalne łaty, ale bywa tak, że konieczna będzie wymiana całej folii.