Strona główna Aktualności Czym kierować się podczas wyboru ubezpieczenia OC i AC?

Czym kierować się podczas wyboru ubezpieczenia OC i AC?

przez Tomasz

Jedno z nich jest obowiązkowe, drugie stanowi propozycję dla zainteresowanych kompleksową ochroną. Natomiast w każdym przypadku wybór może okazać się niezbyt prosty, ponieważ na rynku spotkamy się z różnymi ofertami. Czym zatem warto się kierować? Na co zwrócić szczególną uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji? Sprawdźmy, co będzie ważne przy wyborze ubezpieczenia OC i AC.

Czy najtańsze ubezpieczenie OC to dobre rozwiązanie?

Każdy, kto posiada pojazd i chce, aby uczestniczył on w ruchu drogowym zgodnie z prawem, zdaje sobie sprawę z tego, że powinien wykupić ubezpieczenie OC. W innym przypadku należy liczyć się z konsekwencjami, za brak ciągłości polisy UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) nakłada niemałe kary finansowe – ich wysokość zależna jest od długości przerwy. Co więcej, w chwili uczestniczenia w wypadku czy stłuczki będziemy musieli sami ponieść wszelkie koszty naprawy. A zatem ważne jest, aby nie dopuścić do zakończenia umowy z obowiązującym OC.

Dobrze pamiętać, że polisa OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym obejmuje taki sam zakres ochrony. Jest to regulowane odgórnie przez ustawę i firmy nie mogą w tym przypadku wprowadzać własnych modyfikacji. Nie zmienia to jednak faktu, że ceny na rynku potrafią znacznie się różnić – żeby się o tym przekonać, sprawdź ten ranking ubezpieczeń samochodowych. Wynika z tego, że zakres działania najtańszego ubezpieczenia OC jest równy ochronie najdroższego. Natomiast same kwoty zależne są od wielu czynników. Jakich dokładnie?

Od czego zależy kwota polisy?

Gdy zakres ochrony jest taki sam, zwróćmy uwagę na najkorzystniejsze polisy. Ich składki wyliczane są na podstawie kilku czynników, na które czasami możemy mieć wpływ, a z innymi musimy się zwyczajnie pogodzić lub wznowić poszukiwania atrakcyjnych ofert. Więcej szczegółów na ten temat można poznać przykładowo na stronie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jak-wybrac-dobre-ubezpieczenie-komunikacyjne/32.html. Jednak w większości przypadków należy liczyć się z tym, że na cenę ubezpieczenia OC wpływa:

  • wiek właściciela i okres posiadania prawa jazdy, co przekłada się na doświadczenie na drogach,
  • miejsce zamieszkania – w większych miastach wzmożony ruch wpływa na większe prawdopodobieństwo uczestniczenia w przykrym zdarzeniu,
  • dane dotyczące samochodu, czyli marka i model, pojemność silnika, a także rok produkcji.

Poza tym dla ubezpieczyciela może liczyć się też samo przeznaczenie pojazdu, tzn. to, czy korzystamy z niego do poruszania się na własny użytek lub w ramach pracy.

Towarzystwa zajmujące się takimi usługami mogą mieć własne ustalenia dotyczące obliczania składek, dlatego zawsze warto zapoznać się z proponowaną ofertą. Jeśli wysokość polisy OC nas nie satysfakcjonuje w jednym miejscu, istnieje duża szansa, że znajdziemy korzystniejsze ubezpieczenie w innym. W tym wypadku warto kierować się ceną.

Ubezpieczenie AC (autocasco) – na co zwrócić uwagę?

Faktem jest to, że każdy zarejestrowany pojazd powinien posiadać obowiązujące ubezpieczenie OC. W przypadku autocasco sytuacja wygląda inaczej. Dokupienie dodatkowej ochrony jest jedynie możliwością, na którą można, ale nie trzeba, się zdecydować w zależności od indywidualnych potrzeb. Co ważne, każda oferta będzie różnić się zakresem proponowanej ochrony czy sposobem wyceny szkód po uczestnictwie w wypadku. Z tego powodu należy zaznajomić się z wszelkimi szczegółami umowy, ponieważ coś, co było standardem w jednej firmie, w drugiej może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Oznacza to, że oprócz ceny, kluczowy będzie zakres działania AC, więc tutaj musimy kierować się tymi dwiema kwestiami jednocześnie.

Jeśli chodzi o samą cenę ubezpieczenia AC, wyższa stawka nie musi oznaczać lepszej ochrony. Jednak często zdarza się, że im wyższa składka, tym szersza ochrona. Natomiast nadal warto porównywać oferty od różnych towarzystw. Ich ustalenia również w tej kwestii będą zależne od innych czynników i statystyk.

W przypadku zakresu działania autocasco musimy liczyć się z różną formą ochrony. Głównie będzie ona polegać na wypłaceniu odszkodowania nie tylko od zdarzeń losowych, ale też w sytuacjach, gdy to my będziemy sprawcami uszkodzenia samochodu. Jednak należy zwrócić uwagę na konkretną listę ryzyk, ponieważ nie dostaniemy zwrotu w każdym przypadku. Pomoże to uniknąć rozczarowań.

Zniżki i bezszkodowa jazda – na co możesz liczyć?

Podczas wybierania ubezpieczenia OC warto zaznajomić się z polityką konkretnego towarzystwa, ponieważ istnieje spora szansa, że będziemy mogli liczyć na różnego rodzaju zniżki. Nie przysługują one każdemu, jednak kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, zapewne spotkają się z naliczeniem pewnej ulgi. Należy mieć to na uwadze, gdy chcemy w przyszłości uzyskać lepszą składkę. Jak zawsze, na wysokość zniżek wpływają różne czynniki. Główne kryteria to zachowanie bezpieczeństwa na drodze przez wiele lat, na co wskazuje historia komunikacyjna bez uczestniczenia w stłuczkach, wypadkach itp., ciągłość wykupionych polis, a także sama lojalność do konkretnej firmy.

Artykuł sponsorowany

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl