Strona główna Aktualności Czym jest homeopatia? Fakty i mity

Czym jest homeopatia? Fakty i mity

przez Tomasz

Ludzkość od początków istnienia szuka sposobów na utrzymanie swojego organizmu w zdrowiu i jak najskuteczniejszych i bezpiecznych metod leczenia. Poza konwencjonalnymi sposobami istnieje wiele metod alternatywnych. Jedną z nich jest właśnie tytułowa homeopatia, która doczekała się tak samo dużej liczby zwolenników co przeciwników. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Państwu ten termin i wyjaśnić na czym ona polega.

Czym jest homeopatia

Homeopatia to zyskująca coraz większą popularność naturalna metoda leczenia. Została ona zapoczątkowana w XVIII wieku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Żył on w latach 1755 – 1843 co oznacza, że homeopatia znana jest na świecie już od około dwustu lat. Opiera się ona na kilku zasadach wymienionych poniżej.

Zasada podobieństwa

Pierwszym warunkiem homeopatii jest zasada podobieństwa, która w skrócie zakłada, że „podobne należy leczyć podobnym. W praktyce sprowadza się to do twierdzenia, że substancja, która wywołuje objawy chorobowe podana w bardzo małych, rozcieńczonych dawkach może je niwelować. Przykładowo, ta sama substancja, która w dużych ilościach mogłaby być toksyczna dla organizmu i wywołać problemy żołądkowe, podana po rozcieńczeniu, w bardzo małej dawce może pomagać na niestrawność.

Zasada dynamizowania

Inna zasada wykreowana przez Hahnemanna głosi, że im bardziej rozcieńczona będzie toksyna (substancja czynna), tym będzie ona silniejsza, ale sam proces leczenia potrwa dłużej. Poprzez „dynamizowanie” rozumiany jest właśnie proces rozcieńczana substancji w wodzie lub alkoholu i jego potrząsanie. Ma to uwolnić „dodatkową moc” wykorzystując tzw. „pamięć wody”. Hipoteza o pamięci wody mówi, że cząsteczki rozpuszczalnika w styczności z substancją nabierają jej właściwości.

Teoria sił witalnych

Zasada nazwana teorią sił witalnych zakłada, że do odzyskania zdrowia nie wystarczą same leki. Aby człowiek zwalczył chorobę musi także „uwolnić swoją wewnętrzną, duchową energię” i nakierunkować ją na uzdrowienie własnego organizmu. Według Hahnemanna bez tej chęci i wewnętrznej siły duchowej, organizm nie będzie zdolny do uzdrowienia.

Zasada minimum

Zasada minimum została już poniekąd poruszona przy omówieniu zasady podobieństwa. Jest to jedna z najważniejszych tez homeopatii i podstawa tego sposobu leczenia. Mówi ona, że należy stosować bardzo małe dawki substancji, ponieważ w większych mogłyby ona nasilić niepożądane objawy. Minimalne dawki natomiast mają za zadanie pobudzić i zwiększyć odporność. Dawki powinny być dobierane indywidualnie przez lekarza homeopaty na podstawie reakcji organizmu.

Leki homeopatyczne

Na początku należy zaznaczyć najważniejszą kwestię. Dobór preparatów homeopatycznych powinien mieć miejsce jedynie przez lekarza lub doświadczonego homeopatę.

Leki homeopatyczne powstają w oparciu o wymienione wyżej zasady minimum i podobieństwa. Produkowane są poprzez rozcieńczanie substancji czynnej w rozpuszczalniku, którym jest woda lub alkohol. Preparaty te są tworzone na bazie naturalnych składników pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Bardzo często wykorzystywane są takie surowce jak np. aloes, selen, rumianek, złoto itd. Niektóre leki homeopatyczne w swoim składzie posiadają bardziej „egzotyczne” składniki, takie jak jad węża, całe pająki lub żaby, czy różne inne wydzieliny odzwierzęce.

Leki homeopatyczne występują w różnych formach. Na rynku dostępne są m.in. maści, krople do oczu lub nosa, czopki, tabletki, olejki i płyny do wstrzykiwania. Dzielą się one także na ilość zawartych w nich składników. Pacjenci mogą zażywać leki jednoskładnikowe lub złożone, zawierające nawet kilkanaście różnych substancji czynnych.

Raz jeszcze podkreślamy, że leki homeopatyczne nie powinny być stosowane samodzielnie, bez konsultacji lekarskiej. Wiele z nich może być stosowanych na różne dolegliwości. Z tego też względu bardzo często nie posiadają one jednego, wyraźnego zastosowania. Może się zdarzyć przykładowo, że ze względu na to że każdy organizm jest inny, to jednemu pacjentowi na tą samą dolegliwość pomoże inna substancja niż drugiemu. Dobieranie sposobu leczenia oparte jest o indywidualizację zastosowania.

Bardzo szeroki wybór preparatów homeopatycznych znaleźć można na stronie apo-discounter.pl.

Potencje w homeopatii

Potencje w homeopatii określają stopień rozcieńczenia substancji czynnej – czyli siłę leku. Potencja homeopatyczna oznaczana jest literami i liczbami obok nazwy leku. Wyróżniane są:

  • Potencja dziesiętna, która oznaczana jest literą „D” i liczbą oznaczającą rozcieńczenie. Przykładowo D5 oznacza rozcieńczenie 1:5 czyli 1 część składnika i 4 części rozpuszczalnika.
  • Potencja setna, oznaczana symbolem C, CH, lub K. Np. K100, które oznacza rozcieńczenie 1:100 – jedna część składnika aktywnego i 99 części rozpuszczalnika.
  • Potencja LM, oznaczana czasem symbolem Q. W tych lekach rozcieńczenie wynosi 1:50 000.

W tym miejscu warto przypomnieć, że według zasad homeopatii, im substancja czynna jest bardziej rozcieńczona tym działanie leku jest większe.

Dlaczego homeopatia wzbudza wiele kontrowersji?

Homeopatia jak wszystkie alternatywne metody leczenia budzi wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy twierdzą, że minimalna ilość substancji czynnej, która znajduje się w lekach homeopatycznych nie ma prawa działać i określają je mianem placebo. Z drugiej strony jest bardzo duża grupa pacjentów i lekarzy, którzy uważają homeopatię za skuteczną metodę leczenia, która nie szkodzi. Warto w tym miejscu dodać, że leki homeopatyczne są oficjalnie dopuszczone do obrotu na rynku Polskim i Europejskim. Reguluje to dyrektywa 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy oraz Dyrektywa 2004/27/WE. W naszym kraju mają one Świadectwo Dopuszczenia do Obrotu, które zostało wydane przez Instytut Leków. Dodatkowo nie wymagają one dowodów skuteczności terapeutycznej na podstawie zapisów ustawy z 6.09.2001. Ostatecznie na pytanie na ile ta metoda jest skuteczna odpowiedzieć musi sobie każdy przed samym sobą.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]