Strona główna Aktualności Czym jest biały szum?

Czym jest biały szum?

przez Tomasz

Biały szum to specyficzny rodzaj dźwięku, który powstaje poprzez połączenie wielu dźwięków o różnych częstotliwościach. Wyobraź sobie, że bierzesz wszystkie możliwe tony, które człowiek jest w stanie usłyszeć i łączysz je razem – otrzymasz biały szum. Nazwa „biały” jest używana do opisu tego typu szumu ze względu na sposób, w jaki działa białe światło. Światło w kolorze białym składa się z wszystkich różnych kolorów (częstotliwości) światła połączonych razem – czyli jest w nim i czerwony i zielony i żóły i wszystkie inne barwy. Podobnie, biały szum to kombinacja wszystkich różnych częstotliwości dźwięku. Można myśleć o białym szumie jako o 20 000 tonach grających jednocześnie.

Biały szum a maskowanie dźwięków

Ponieważ biały szum zawiera wszystkie częstotliwości, jest często używany do maskowania innych dźwięków. Jeśli jesteś w hotelu i głosy z pokoju obok przenikają do twojego pokoju, możesz włączyć wentylator, aby zagłuszyć te głosy. Wentylator produkuje właśnie dźwięk „biały szum”.

Dlaczego to działa i dlaczego biały szum zagłusza głosy? Można to zrozumieć na przykładzie rozmowy. Jeśli dwie osoby rozmawiają jednocześnie, twój mózg zazwyczaj jest w stanie „wyłowić” jeden z tych głosów i faktycznie go słuchać i zrozumieć. Jeśli jednak 1000 osób rozmawia jednocześnie, nie ma szans, że twój mózg wyłowi jeden głos. Okazuje się, że 1000 osób rozmawiających jednocześnie brzmi bardzo podobnie do białego szumu.

Zastosowanie białego szumu

Biały szum jest używany do maskowania innych dźwięków. Może być używany do pomocy w zasypianiu, do zagłuszenia hałasu z imprezy lub innego wydarzenia, lub do uspokojenia osoby, która jest niespokojna. Termin „biały szum” jest używany do opisania szumu, który jest produkowany przez połączenie wszystkich słyszalnych częstotliwości razem. Ten typ szumu jest często używany do maskowania innych dźwięków i może być używany do pomocy ludziom w relaksacji lub spaniu. Rodzice często pomagają sobie np. szumem suszarki przy usypianiu swoich dzieci.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl