Strona główna Aktualności Czy warto kierować się wyłącznie ceną decydując się na budowę strony internetowej ?

Czy warto kierować się wyłącznie ceną decydując się na budowę strony internetowej ?

przez Tomasz

To pytanie zadaje sobie większość przedsiębiorców, ale czy na pewno powinieneś szukać najtańszej usługi dostępnej na rynku ?

Budowa strony internetowej to wysoko specjalistyczna usługa informatyczna, koszt strony www jak zawsze musi być jednym z kryteriów ale nie powinna być w tym przypadku czynnikiem wiodącym ,dlaczego ?

Dlatego że jest to usługa, nie wiem czy miałeś okazję kiedykolwiek korzystać z różnego rodzaju usług np. budowlanych i czym kierowałeś się przy wyborze wykonawcy, czy była to tylko cena ?

Jeśli tak, to zapewne jesteś jednym z wielu nieszczęśników którzy musieli pogodzić się z byle jak wykonaną usługą, lub co gorsza zapłacić jeszcze raz innej ekipie po to żeby zrobiła to w sposób poprawny.

Podobnie jest z usługami informatycznymi, w tym z budową stron internetowych, strona internetowa cena tej strony jest uwarunkowana kilkoma czynnikami

  • tym jak dużo zleceń w kolejce ma wykonawca
  • jak dużą skłonność do obniżania ceny ma wykonawca (np. mała ilość zleceń z jakiegoś powodu)
  • ile czasu potrzeba na wykonanie strony internetowej aby spełnić oczekiwania klienta
  • jakie licencje trzeba zakupić w celu wykonania strony (np. na zdjęcia, jakieś moduły itp.)
  • skłonności klienta do kompromisów – im mniejsza chęć do kompromisów tym siłą rzeczy cena wykonania strony internetowej będzie rosła, im wyższa skłonność do kompromisów koszt strony internetowej będzie malał

Budowa strony internetowej to nie jest zakup markowego produktu AGD gdzie niezależnie od miejsca zakupu dostaniesz to samo, nie możesz więc przykładać tych samych kryteriów przy podejmowaniu swojego wyboru do branży informatycznej i wysoko specjalistycznych usług.

Koszty pracy w branży informatycznej można powiedzieć że nigdy niskie nie były, informatycy a w szczególności programiści są ludźmi których zarobki są jednymi z najwyższych ponieważ czas potrzebny na to aby zdobyć wiedzę z zakresu programowania to są lata nauki i praktyki. Gdyby to było tak proste jak ci się wydaje każdy mógłby być programistą ,niestety na rynku pracy są ogromne niedobory specjalistów którzy są programistami stąd cenny, koszt ich pracy który tylko rośnie.

Nie powinieneś być zdziwiony widząc ceny na poziomie 2-3 tysięcy zł za budowę strony internetowej, są projekty których budżety potrafią przekroczyć 10 krotność tej kwoty, wszystko zależy od tego jak bardzo ma to być rozbudowany serwis. Prostą stronę tzw. wizytówkę można zbudować już za 1500-1700 zł netto.

Zastanów się czy widząc ofertę budowy strony internetowej za kilkaset zł czy stać cię np. na ryzyko prawne związane z wykorzystaniem na twojej stronie internetowej zdjęć z wątpliwego źródła, czy stać cię na konsekwencje niedopełnienia wymagań dotyczących ochrony danych osobowych itd., wymogów jakie są stawiane przed przedsiębiorcami w zakresie bezpieczeństwa danych osobowych jest coraz więcej, więc budowa strony internetowej przez firmę informatyczną to jest także dopełnienie tych wszystkich aspektów technicznych związanych z tymi wymaganiami.

Ktoś kto oferuje budowę strony internetowej w podejrzanie niskiej cenie mocno odbiegającej od średniej rynkowej powinien budzić twoje wątpliwości i skłonić do zadawania pytań np. tego typu:

  • czy transmisja danych klient/serwer na twojej stronie internetowej będzie bezpieczna, chroniona przez certyfikat SSL (szyfrowana)
  • czy zdjęcia wykorzystane w projekcie strony internetowej będą pochodziły z legalnych źródeł ,czy będą licencjonowane (częstą praktyką jest wykorzystywanie tzw. darmowych zdjęć – powinieneś tego unikać ponieważ kary za nieuprawnione wykorzystanie zdjęć to 5 cyfrowe kwoty za pojedyncze zdjęcie)
  • czy strona internetowa będzie dostosowana także do urządzeń mobilnych
  • czy domena zostanie zarejestrowana na twoją firmę (częstą praktyką jest rejestracja domeny na wykonawcę oraz fakturowanie przez wykonawcę po wykonaniu strony za tzw. obsługę)
  • czy zostanie zintegrowany mechanizm weryfikacji plików cookies działających w obrębie strony internetowej oraz wygenerowana stosowna polityka plików cookies wraz ze wszystkimi zgodami które będą wyświetlone klientowi odwiedzającemu twoją stronę internetową

Jest szereg wymogów formalnych oraz technicznych które musi spełnić strona internetowa.

Koszt budowy strony internetowej to dopiero początek i jest to najniższy koszt w perspektywie najbliższych lat od chwili jej uruchomienia, gdyż koszt skutecznej reklamy internetowej takiej strony to jest dopiero wyzwanie, nie tylko jeśli chodzi o pieniądze ale także znalezienie firmy która biorąc pieniądze za tę usługę sprawi że ruch który skieruje na Twoją stronę internetową zamieni się w płacących klientów. Koszty reklamy to koszty cykliczne, nie da się zapłacić raz i mieć ruchu na stronie przez cały czas, takie usługi nie istnieją jeśli ktoś będzie Ci próbował wmówić że usługa “pozycjonowania” oferowana jako tzw. gratis do budowy strony internetowej da ci cokolwiek – to ja bym się dobrze zastanowił czy warto z takiej oferty w ogóle skorzystać ponieważ podszyta ona będzie iluzją tego że usługę pozycjonowania strony internetowej można kupić w płatności jednorazowej i tym sposobem cokolwiek uzyskać, cokolwiek co zamieni się w ruch na stronie i zapytania od potencjalnych klientów.

Firm budujących strony internetowe jest mnóstwo, przedział cenowy jest bardzo szeroki, pamiętaj jednak że strona internetowa to twoje wirtualne biuro, czy oszczędzał byś tak mocno w przypadku urządzania biura w formie tradycyjnej, czy zdecydowałbyś się na to aby umieścić w nim używane zdezelowane meble i przyjmować w nim klientów którzy mają zapłacić za twoje usługi grube pieniądze ?

No właśnie …

Chodzi też o pierwsze wrażenie, twoja strona internetowa musi budzić zaufanie, musi wizualnie reprezentować twój profesjonalizm. Klient który trafi na byle jak wykonaną stronę gdzie widać na pierwszy rzut oka “oszczędności” może odnieść wrażenie że ty będziesz także oszczędzał jego kosztem (np. na materiałach i wykonując usługę po tzw. lebkach) realizując usługę u niego.

Co z tego że wydasz na stronę internetową kilkaset zł skoro reklama którą będziesz musiał uruchomić aby na tej stronie pojawił się ruch, która to reklama tania nie będzie nie będzie niczym więcej niż przepalaniem pieniędzy. Zastanów się czy warto zaoszczędzić kilkaset zł na budowie strony internetowej i przepalać potem tysiące zł na reklamę która nie da Ci nic , będziesz się zastanawiał dlaczego telefon nie dzwoni, dlaczego twoja skrzynka mailowa jest pusta a przyczyna może się okazać bardzo prozaiczna – strona internetowa którą zbudowano byle jak.

Więcej na temat budowy stron internetowych, kosztów budowy strony internetowej możesz przeczytać na tej stronie – stronainternetowacena.pl

Stronę internetową można zbudować relatywnie tanio ale tak żeby reprezentowała odpowiednią jakość, nie można jednak popadać w skrajności bo to wcześniej czy później może się zemścić po prostu brakiem zleceń które powinieneś pozyskiwać za pomocą takiej strony internetowej.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]