Tornado to zjawisko meteorologiczne, które kojarzy nam się przede wszystkim z USA. W Polsce jednak również zdarzają się przypadki występowania tego zjawiska, a choć trąby powietrzne w naszym kraju są znacznie słabsze, to wciąż powodują od czasu do czasu duże szkody.
Tornado, znane również jako trąba powietrzna, to silny, wirujący wiatr, który powstaje, gdy ciepłe i wilgotne powietrze spotyka się z zimnym. Tornada często tworzą się w warunkach burzowych, kiedy to powietrze unosi się w górę i tworzy chmury burzowe. Najczęściej dogodne warunki do powstania trąby powietrznej występują latem.
Tornada w Polsce są to zwykle trąby o niewielkiej sile, ale mogące powodować uszkodzenia dachów, drzew i linii energetycznych. Tego typu tornada są w kraju nad Wisłą wcale częste, a w ostatnich latach obserwuje się ich więcej. Na przykład w 2020 roku w Polsce było 15 tornad, jak informuje Europejska Baza Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych. W 2019 roku natomiast, według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Polsce zarejestrowano 28 przypadków trąb powietrznych, w tym 22 w okresie od maja do sierpnia. Najwięcej z nich wystąpiło na południu Polski.
Chociaż tornada w naszym kraju zwykle są mniejsze i mniej intensywne niż choćby w USA, to jednak mogą być groźne dla życia i zdrowia ludzi. Uważa się, że od XIX wieku w Polsce zginęło w ich wyniku ponad 100 osób, niemal wyłącznie na wsi. Najczęstszą przyczyną śmierci jest przygniecenie ofiar przez elementy drewnianych budynków.
Tornada w Polsce są więc coraz częstsze i mogą być potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Warto jednak zaznaczyć, żę nasze trąby powietrzne są wciąż niezbyt intensywne i nie mają siły zdolnej demolować betonowe budynki. Zdarza się natomiast, że zrywają dachy – w razie zagrożenia burzowego warto więc zawsze schronić się na niższym piętrze budynku.