Kiedyś wśród podstawowego wyposażenia spacerowego dla większości psów była obroża. Dziś szelki dla psa zdobywają coraz większą popularność wśród opiekunów. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się, czy szelki dla psa są zdrowe, a pytanie „szelki czy obroża” jest jednym z najczęściej zadawanych na grupach dla psich opiekunów. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy warto kupić szelki dla swojego psa?
Czy szelki dla psa są zdrowe?
Obroża, choć pozwala nam na lepszą kontrolę nad psem, ma jeden poważny minus. Jeśli pies nie umie chodzić na smyczy, ciągnie lub ma skłonność do reaktywności, może dojść do przeciążeń, a nawet poważnych uszkodzeń w wyniku stosowania obroży. Gdy pies ciągnie dochodzi do podrażnienia okolicy gardła, zapadania się tchawicy czy uszkodzenia krtani. Nacisk na szyję psa może także powodować mikrouszkodzenia tarczycy, a także kręgów szyjnych. Przy nagłym szarpnięciu istnieje również ryzyko urazu szkieletu osiowego. Obroża jest szczególnie niebezpieczna u psów miniaturowych, a także tych z predyspozycją do zapadania się tchawicy.
W takim wypadku najlepszą alternatywą będą szelki dla psa. Odpowiednio dobrane szelki pozwalają uniknąć tego typu przeciążeń i uszkodzeń. W czasie ciągnięcia siła rozkłada się równomiernie na klatce piersiowej, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko jakichkolwiek urazów, dzięki czemu stają się najzdrowszym wyborem dla każdego psa, zwłaszcza jeśli ma on tendencję do ciągnięcia czy nagłych zrywów.
Ważny jest jednak zarówno odpowiedni model szelek dla psa, jak i ich rozmiar oraz dopasowanie. Nieodpowiednie szelki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, wpływając negatywnie na aparat ruchu, obciążając kręgosłup, wprowadzając patologiczny wzór ruchu czy powodując napięcia i uszkodzenia mięśni.
Jak wybrać odpowiednie szelki dla psa?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli szelek. Nie wszystkie jednak będą odpowiednie i zdrowe dla naszego psa. Najbardziej popularnym i jednocześnie najzdrowszym modelem szelek są szelki typu guard. Składają się one z dwóch obręczy – szyjnej i piersiowej, połączonych paskami na grzbiecie i klatce piersiowej. Dostępne są w postaci tradycyjnej i bezuciskowej, gdzie zamiast paska na klatce piersiowej znajduje się zabudowany panel, który dodatkowo zmniejsza nacisk punktowy i rozprowadza go na powierzchni całej klatki piersiowej.
W przeciwieństwie do szelek norweskich oraz step-in, szelki typu guard nie wpływają negatywnie na aparat ruchu. Ich konstrukcja umożliwia psu swobodny, nieograniczony ruch, nie powoduje ucisku oraz nie obciąża kręgosłupa. Ważne jest jednak, by odpowiednio dopasować rozmiar.
Przed kupnem szelek należy dokładnie zmierzyć psa przy pomocy centymetra krawieckiego. Sprawdzamy przede wszystkim obwód szyi w okolicach karku oraz obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu. To jednak nie wszystko. Aby szelki spełniały dobrze swoją rolę i nie uwierały psa, istotna jest także długość szelek – zarówno górnego, jak i dolnego paska. Zbyt krótkie szelki będą ocierały pachy psa, powodując dyskomfort i wycieranie się sierści. Dopiero na podstawie wszystkich pomiarów należy dobrać odpowiedni model oraz rozmiar szelek dla psa.