Strona główna Aktualności Czy rekin umiera, gdy przestaje pływać?

Czy rekin umiera, gdy przestaje pływać?

przez Tomasz

Czy rekin umiera, gdy przestaje pływać? To dość powszechne przekonanie, ale czy jest prawdziwe?

Przekonanie, że rekiny umierają, gdy przestają pływać, jest ogólnie błędne. Niektóre gatunki, takie jak rekin wąsaty i rekin tygrysi, mogą przestać pływać, kiedy tylko chcą. Oddychają one aktywnie „wciągając” wodę do ust za pomocą mięśni policzków i przez skrzela. Pozwala im to przestać się poruszać, ale nadal kontynuować oddychanie. Mogą odpoczywać dzięki temu np. na dnie oceanu, a nawet częściowo zakopać się w piasku, używając otworów oddechowych znajdujących się za oczami do przepływu wody przez skrzela, gdy ich usta są zakryte.

Niektóre gatunki rekinów, jak rekin wielorybi, żarłacz biały czy rekin mako, nie mają mięśni policzkowych. Zamiast tego oddychają w sposób który wymaga od rekinów pływania z otwartymi ustami. Im szybciej pływają, tym więcej wody przepływa przez ich skrzela. Jeśli przestaną pływać, przestaną otrzymywać tlen. W ich przypadku faktycznie – albo będą się poruszać albo umrą. 

Inne gatunki, jak rekin rafowy, oddychają za pomocą kombinacji wykorzystując mięśnie i wentylację jak rekiny wielorybie. Podczas wolnego pływania mogą wykorzystywać mieście policzkowe do uzupełnienia ilości tlenu otrzymywanego z wentylacji czyli z przepływu wody. Jeśli zdecydują się przestać ruszać w ogóle na kilka minut, to też nie zagraża to ich życiu, chociaż generalnie nie są one tak doświadczone w bezruchu jak rekiny oddychające wyłącznie z wykorzystaniem mięśni policzkowych.

Podsumowując większość gatunków rekinów oddycha kombinacją obu metod i nie umiera, gdy przestaje pływać. Wielu ludzi sądzi inaczej, porównując rekiny do ryb kostnoszkieletowych, które oddychają przez przez przepływ wody przez skrzela w trakcie pływania, przez co są one ciągłymi pływakami, i to prowadzi do błędnych przekonań. Rzeczywistość jest taka, że oddychanie wśród ryb, podobnie jak u rekinów, jest zróżnicowane. Niektóre ryby, podobnie jak niektóre rekiny, śpią na dnie oceanu i wcale nie muszą ciagle pływać aby przeżyć. Może ludzie, którzy myślą inaczej, po prostu nie odwiedzili tych ryb podczas snu.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]