Strona główna NaturaZwierzęta Czy ptaki mogą latać w czasie deszczu?

Czy ptaki mogą latać w czasie deszczu?

przez Tomasz

Często mówi się, że wzmożona aktywność ptaków spowodowana jest nadchodzącym deszczem. Często przed intensywnymi opadami widać sporo ptaków latających po niebie. Czy ptaki uciekają przed deszczem ponieważ nie mogą latać gdy pada?

Otóż, ptaki mogą latać w trakcie gdy pada deszcz, ale jest im wtedy o wiele trudniej, więc najczęściej, jeśli nie muszą latać to wolą przeczekać intensywne opady. Można czasem zaobserwować ptaki latające w trakcie deszczu, zazwyczaj na krótkich dystansach w poszukiwaniu jedzenia. Ale jest ich zdecydowanie mniej.

Można sobie wyobrazić jak utrudnione może być latanie w trakcie gdy spada na nas masa kropel deszczu. Jednak to nie krople są główną przeszkodą dla ptaków. W trakcie deszczu i burz najczęściej spada ciśnienie co powoduje, że powietrze staje się mniej gęste. Mniej cząsteczek powietrza sprawia, że lot wymaga od ptaków zużycia większych pokładów energii co jest dla nich męczące. Dlatego też, w trakcie duży łatwiej zaobserwować ptaki siedzące na gałęziach czy liniach energetycznych i czekających aż burza przejdzie dalej.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]