Strona główna Prawo Czy potrącenie rowerzysty umożliwia uzyskanie odszkodowania?

Czy potrącenie rowerzysty umożliwia uzyskanie odszkodowania?

przez Tomasz

Potrącony rowerzysta może ubiegać się o odszkodowanie za doznane szkody. Są jednak sytuacje, gdy nie będzie mógł on otrzymać wypłaty środków. Kiedy możliwe jest otrzymanie odszkodowania za potrącenie rowerzysty? Jak je uzyskać?

Potrącenie rowerzysty – ważny winny zdarzenia

Rowerzyści w Polsce często narażeni są na niebezpieczne sytuacje podczas poruszania się drogami publicznymi oraz ścieżkami rowerowymi. Niestety, niektórzy z nich są również uczestnikami wypadków i kolizji z innymi uczestnikami ruchu – kierującymi samochodami, motocyklami, innymi rowerami, a także z pieszymi.

Aby ocenić, czy potrącenie rowerzysty upoważnia do ubiegania się o odszkodowanie za doznane szkody, duże znaczenie ma wskazanie na winnego zdarzenia.

Przykładowo odszkodowanie za potrącenie rowerzysty nie będzie możliwe do uzyskania w sytuacji, gdy rowerzysta przejeżdżał przez przejście dla pieszych na rowerze, co jest zgodnie z przepisami zakazane. Przejeżdżanie przez jezdnię na rowerze jest możliwe jedynie wtedy, gdy znajduje się na niej ścieżka rowerowa.

Również odszkodowanie będzie trudne lub niemożliwe do uzyskania w sytuacji, gdy potrącenie nastąpiło na skutek wtargnięcia rowerzysty na jezdnię lub też wymuszenia pierwszeństwa na innych uczestnikach ruchu.

Gdy ocena winy sprawcy zdarzenia jest trudna, sprawa trafia do sądu. Wtedy dopiero na podstawie wydanego wyroku będzie można ubiegać się o stosowne odszkodowanie za doznane szkody.

Jak otrzymać odszkodowanie za potrącenie rowerzysty?

Aby uzyskać odszkodowanie za potrącenie rowerzysty, konieczne jest w pierwszej kolejności zwrócenie się do ubezpieczyciela osoby, która była sprawcą zdarzenia, na przykład kierowcy samochodu.

W przypadku, gdy kierowca nie miał ubezpieczenia samochodu, wtedy sprawą zajmuje się UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jeżeli doszło do zdarzenia z osobą, która nie miała ubezpieczenia, na przykład innym rowerzystą albo pieszym, konieczne będzie wytoczenie sprawy cywilnej o odszkodowanie.

Wysokość odszkodowania będzie zależna od doznanych szkód. W przypadku, gdy są one rozległe, na przykład konieczna jest rehabilitacja lub rowerzysta ma trwały uszczerbek na zdrowiu, może być też wypłacana renta.

Aby łatwiej otrzymać odszkodowanie za potrącenie rowerzysty, warto skorzystać z pomocy sprawdzonej kancelarii prawnej, która będzie mogła zaoferować wtedy kompleksowe wsparcie. Pracownicy kancelarii mogą zbadać sprawę, ocenić szanse jej powodzenia oraz przygotować odpowiednie dokumenty. Mogą też reprezentować klienta podczas kontaktów z ubezpieczycielem i w trakcie spraw sądowych.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]