Zastanawiasz się, czy polisa na życie jest dla Ciebie? Nie jesteś pewien, jakie możesz mieć korzyści z tego tytułu? Chciałbyś podjąć świadomą decyzje w sprawie ochrony swojego zdrowia i życia oraz zabezpieczenia najbliższych? Poniższy tekst jest dla Ciebie! Sprawdź, czy warto wykupić ubezpieczenie na życie i co możesz dzięki niemu zyskać!
Czym jest ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie to polisa, która zapewnia przede wszystkim wsparcie finansowe bliskich ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. W zamian za opłacaną co miesiąc składkę, otrzymujesz ochronę obejmującą ustalony w umowie zakres. Gdy dojdzie do zdarzenia objętego tą umową, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić wskazanym osobom odpowiednie świadczenie.
Ubezpieczenie na życie może być terminowe lub bezterminowe, a poza samą śmiercią ubezpieczonego często obejmuje również inne zdarzenia. Dlatego stanowi uniwersalny sposób na ochronę Ciebie i Twoich bliskich.
W jakich sytuacjach przyda Ci się ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie to dość uniwersalny produkt, który pod wieloma względami może być dopasowywany do potrzeb ubezpieczonego. Polisy tego typu opiewają na rozmaite kwoty, co ma wpływ również na wysokość miesięcznych składek. Dość swobodnie można też decydować o zakresie ubezpieczenia, który wcale nie musi obejmować jedynie śmierci. Bardzo często polisa na życie zapewnia również wypłatę odszkodowania ubezpieczonemu przy innych nieprzewidzianych zdarzeniach. Może być ponadto wykorzystywana jako forma oszczędzania na przyszłość! Porównanie różnych ofert według wybranych kryteriów (także tych dotyczących zakresu ochrony) znajdziesz na stronie – https:/www.rankingubezpieczennazycie.pl/.
Poważny wypadek lub choroba
Poważny wypadek lub nagłe zachorowanie to rzeczy, których boi się wiele osób. Przejście przez tego typu trudne sytuacje może być jednak łatwiejsze z polisą na życie. Odpowiednie ubezpieczenie zapewni wypłatę odszkodowania w przypadku przejścia wypadku lub zachorowania. Takie środki można przeznaczyć np. na leki, rehabilitację czy prywatne leczenie. Dodatkowe świadczenie można uzyskać za każdy dzień pobytu w szpitalu lub np. za konieczność poddania się zabiegowi chirurgicznemu. Co więcej, odszkodowanie zwykle jest wypłacane za trwały uszczerbek na zdrowiu. Niektóre polisy na życie chronią też na wypadek zdiagnozowania u ubezpieczonego nowotworu.
Wypadek lub choroba członka rodziny
Istnieje również możliwość ubezpieczenia się na ewentualność śmierci, wypadku lub poważnego zachorowania najbliższej osoby (np. małżonka lub dziecka). Dzięki temu otrzymasz wsparcie finansowe przydatne np. na pokrycie kosztów leczenia czy pogrzebu. Ponadto takie odszkodowanie może Ci zapewnić większą swobodę w codziennym życiu i pracy – np. pozwoli wziąć bezpłatny urlop, aby opiekować się chorym członkiem rodziny.
Powiększenie się rodziny
W ramach ubezpieczenia na życie często można wykupić też dodatek zapewniający świadczenie z tytułu narodzin dziecka. Dodatkowe środki mogą być niezwykle pomocne dla młodych rodziców, gdy ich świat wywróci się do góry nogami. Pozyskane w ten sposób fundusze można przeznaczyć np. na tzw. wyprawkę albo po prostu bieżące koszty związane z nowym członkiem rodziny. Niektórzy ubezpieczeni decydują się też zainwestować pozyskane w ten sposób środki w celu przekazania ich dziecku, gdy będzie wkraczać w dorosłość. Ponadto rodzice (a także dziadkowie lub inni członkowie rodziny) mogą założyć dziecku polisę na życie połączoną z tzw. polisą posagową, która zapewnia wypłatę określonego świadczenia w ustalonym terminie (np. po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia).
Emerytura
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ubezpieczenie na życie może Ci zapewnić także zabezpieczenie jesieni życia. Tzw. polisy na życie i dożycie oprócz zakresu ochrony opisanego powyżej pełnią funkcję oszczędnościową. Oznacza to, że w ustalonym w umowie terminie (np. po osiągnięciu przez ubezpieczonego wieku emerytalnego) wypłacane jest świadczenie zebrane w ramach płaconych co miesiąc składek. Może ono stanowić dodatek do emerytury, pomagając ubezpieczonemu w zachowaniu dotychczasowego standardu życia. Możliwe jest także przeznaczenie takich środków na dowolny cel – np. podróże, remont mieszkania itp.
Polisa na życie – korzyści prawne
Polisa na życie zapewnia wiele korzyści, które można podzielić na ochronne (omówione powyżej) oraz prawne. Co warto wiedzieć na temat tej drugiej grupy? Kluczowe korzyści prawne polegają na tym, że ubezpieczenie na życie:
· nie podlega żadnym egzekucjom (za wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych) – polisa nie może być zajęta przez komornika ani przejęta np. w ramach grzywny na rzecz Skarbu Państwa; Twoje środki są więc bezpieczne;
· jest wolne od podatku od darowizn, co oznacza, że można w każdej chwili dokonać cesji polisy na drugą osobę bez konieczności zapłaty podatku od darowizny;
· nie stanowi masy spadkowej, a więc Twoi bliscy otrzymają świadczenie z polisy niezależnie od postępowania spadkowego.
Odwiedź również stronę https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/czy-trzeba-zaplacic-podatek-od-polisy-na-zycie/210.html, aby dowiedzieć się więcej o kwestiach prawnych i podatkowych związanych z polisami na życie!