Strona główna Aktualności Czy palenie to grzech? 

Czy palenie to grzech? 

przez Tomasz

Wielu wierzących palaczy zastanawia się nad tym, czy robi coś złego w świetle nauk Kościoła. Czy palenie to grzech? Sprawdzamy. 

Czy palenie papierosów to grzech?

Choć podstawowym źródłem nauk dla każdego katolika jest Biblia, to jednak nie odnosi się ona do wszystkich kwestii życiowych, zwłaszcza tych dotyczących współczesnego świata. Z tego powodu przez wieki wiele z nich było regulowanych przez Kościół. Tak było z tytoniem, który przybył do Europy po wyprawach Kolumba. Początkowo palenie tego specyfiku nie było przychylnie postrzegane przez Kościół. Utożsamiano nawet tytoń z zielem diabelskim. Ta postawa zmieniła się później w toku dziejów.

Stanowisko kościoła w sprawie papierosów

Należy sobie teraz powiedzieć wyraźnie, że Kościół nie wydał nigdy jednoznacznego stanowiska konkretnie w sprawie palenia papierosów. Nie ma też odniesienia do tej kwestii w Piśmie Świętym. Możemy z tego wyciągnąć wniosek, że palenie papierosów NIE JEST grzechem.

Nie zwalnia to jednak chrześcijan z odpowiedzialności za swoje zdrowie, to fizyczne i duchowe. Kościół wyraźnie sprzeciwia się nałogom i niepohamowanym żądzom. Nadmierne palenie papierosów, podobnie jak spożywanie dużej ilości alkoholu, może być już postrzegane jako grzech, szczególnie jeśli odbywa się to kosztem np. domowego budżetu, czy też życia rodzinnego – powodując konflikty między domownikami. Podsumowując – w świetle nauk Kościoła, pojedyncze zapalenie papierosa grzechem nie jest, natomiast ich nadużywanie owszem. 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]