Strona główna Aktualności Czy nowoczesne systemy komputerowe potrzebują antywirusa?

Czy nowoczesne systemy komputerowe potrzebują antywirusa?

przez Tomasz

Może się wydawać, że najnowocześniejsze systemy komputerowe posiadają już wbudowaną ochronę przeciwwirusową, która jest wystarczająca. Faktycznie, zarówno Windows 10/11, jak i najnowsza wersja iOS posiada takie oprogramowanie, jednak nie cieszy się ono największą sławą, dlatego też lepiej jest zainwestować w profesjonalnego antywirusa.

Co to jest antywirus?

Antywirus to program, który chroni komputer przed złośliwymi atakami. Jego podstawową funkcją jest wykrywanie i usuwanie z systemu wirusów, robaków i innego złośliwego oprogramowania. Robi to, działając w tle i monitorując przychodzące dane w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak infekcji. Po włączeniu komputera program antywirusowy skanuje jego zawartość w poszukiwaniu podejrzanych działań — na przykład może przejrzeć wszystkie pliki na dysku twardym, aby sprawdzić, czy zostały zmienione lub zmodyfikowane w jakikolwiek sposób przez użytkownika zewnętrznego (można to zrobić podczas uruchamiania komputera). Jeśli jest to możliwe, podejmuje działania przeciwko wszystkiemu, co uzna za podejrzane lub szkodliwe, w przeciwnym razie powiadamia użytkownika o tym, co się stało, aby mógł sam sobie z tym poradzić.

Czy Windows 10 potrzebuje antywirusa?

Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Windows 10 zawiera wbudowany program antywirusowy o nazwie Windows Defender. Choć może się to wydawać zaletą, to naprawdę nie jest to najlepszy wybór dla większości osób. Na przykład w najnowszych testach AV-Comparatives, Windows Defender wypadł średnio, w testach zajął miejsce szóste. Wbudowany antywirus Windows 10/11 Windows Defender miał także problemy z ochroną w czasie rzeczywistym. Nie tylko nie wyłapał wszystkich zagrożeń, ale także wszczynał fałszywe alarmy. Ogólny wskaźnik Defendera to 99,5% skuteczności, może wydawać się, że to dużo, jednak inne programy, takie jak antywirus windows 10/11 od G DATA, otrzymały wynik na poziomie 100%.

Czy komputer Mac może potrzebować antywirusa?

Komputery Mac są mniej podatne na wirusy niż komputery z systemem Windows. Komputery Mac są bardziej bezpieczne, ponieważ zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie. Jako takie mogą zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, ale zdarza się to rzadziej, również ze względu na mniejszą ilość użytkowników. Komputery Mac mogą również korzystać z oprogramowania antywirusowego w celu ochrony przed złośliwym oprogramowaniem w mniejszym lub większym stopniu. Antywirus Mac powinien posiadać nie tylko ochronę w czasie rzeczywistym, ale także szersze zastosowanie, jak skanowanie plików, czy zabezpieczenie przed pishingiem. Takie rozwiązania proponuje między innymi antywirus Mac od G DATA.

Darmowy antywirus – czy warto?

Darmowe oprogramowanie antywirusowe nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Możesz myśleć, że oszczędzasz pieniądze, ale darmowe oprogramowanie antywirusowe może nie być równie skuteczne, jak płatne opcje. Jeśli chodzi o ochronę komputera przed wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem, nie ma wątpliwości, że płatne programy antywirusowe zapewniają lepszą ochronę niż ich darmowe odpowiedniki. Warto jednak skorzystać z możliwości przetestowania płatnych programów, na przykład darmowy antywirus marki G DATA pozwala na 30 dni testów!

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl