Czy będąc nieznanym, początkującym autorem można bez większych problemów wydać książkę na polskim rynku? Zdecydowanie tak! Samodzielne wydawanie książek to opcja, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród autorów, którzy nie są już zdani wyłącznie na wydawnictwa tradycyjne, prowadzące bardzo rygorystyczna selekcję. Dzięki dostępnym aż trzem formom wydawniczym można bez większych problemów wydać praktycznie każdą książkę. Jak więc wybrać odpowiednią drogę?
Od czego zacząć wydawanie swojej książki?
Jeśli masz już gotową książkę, którą jak najszybciej chcesz zobaczyć w wersji papierowej, to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, ile jesteś w stanie samodzielnie zrobić, aby doprowadzić do publikacji, a następnie sprzedaży swojego dzieła. Od odpowiedzi na to pytanie uzależniony jest wybór odpowiedniej formy wydawniczej, których do wyboru mamy obecnie aż trzy.
Klasyczny self-publishing
W przypadku klasycznego self-publishingu to autor jest wydawcą. Pokrywa więc wszystkie niezbędne koszty wydania książki. Konieczny jest nadzór nad całym procesem wydawniczym i promocyjnym. Wysokość zysków uzależniona jest w pełni od jego działań. Na tę formę wydawniczą decydują się zwykle doświadczeni autorzy, mający już określone grono odbiorców, a także nierzadko swoich sprawdzonych specjalistów, którzy są w stanie wykonać redakcję, korektę, czy zaprojektować szatę graficzną.
Vanity publishing
Vanity publishing zakłada wsparcie wydawnictwa w niektórych elementach procesu wydawniczego. Nie uwzględnia jednak promocji i sprzedaży książek. Autor musi pokryć wszystkie koszty i choć otrzymuje wysoki procent od sprzedaży, to zazwyczaj nie ma z czego ich naliczać, bo wydawca vanity nie jest aktywny rynkowo. Ten rodzaj publikacji wybierają autorzy, którym zależy po prostu na wydaniu swojej książki, ale niekoniecznie na jej sprzedaży i promocji.
Wydanie subsydiowane
Subsydiacja wydawnicza to swego rodzaju wyważona współpraca między autorem a wydawnictwem. Publikowanie subsydiowane umożliwia podział obowiązków i odpowiedzialności finansowej między oficyną a autorem. W efekcie obie strony starają się pracować na sukces danej książki. Wsparcie wydawnictwa jest szczególnie cenne w przypadku początkujących autorów, niemających jeszcze rozpoznawalności na rynku. Forma ta pozwala lepiej poznać branżę i zdobyć pierwsze doświadczenia w publikacji.
Czy szukać wsparcia u specjalistów?
Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w branży wydawniczej i nie wiesz od czego zacząć publikację – poszukaj wsparcia specjalistów. Napisanie książki to bez wątpienia duże osiągnięcie, ale wydanie jej oraz promocja to działania, które wymagają określonego doświadczenia i umiejętności. W takim przypadku zastanów się nad wydaniem subsydiowanym, które zakłada wsparcie doświadczonych specjalistów oraz podział odpowiedzialności, co ma ogromne znaczenie na początku działań w branży wydawniczej.