Strona główna Aktualności Czy można iść do komunii, jeśli opuściło się mszę? 

Czy można iść do komunii, jeśli opuściło się mszę? 

przez Tomasz

Komunia święta jest jednym z najważniejszych sakramentów w kościele katolickim, do której wierni powinni się odpowiednio przygotować – w tym uczestniczyć w mszach świętych. A co jeśli wierny w mszy świętej ostatnio nie uczestniczył? Czy wciąż można iść do komunii, jeśli opuściło się mszę?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest skomplikowana i zależy od wielu czynników.

Czy można iść do komunii jeżeli nie było się na mszy?

Po pierwsze, należy pamiętać, że msza święta jest centralnym elementem wspólnoty wiernych i uczestnictwo w niej jest ważne dla naszego duchowego i religijnego rozwoju. Dlatego też, opuszczenie mszy może być interpretowane jako brak zaangażowania i zobowiązania do naszej wspólnoty i naszej wiary.

Po drugie, opuszczenie mszy świętej może być również interpretowane jako brak duchowej gotowości do przyjęcia komunii świętej. Aby móc przyjąć komunię, wierni powinni być w stanie duchowym, który pozwala im na dobre przyjęcie tego sakramentu.

Po trzecie, brak uczestnictwa w niedzielnej mszy św na ogół interpretowany jest przez katechizm kościoła katolickiego jako grzech. Mowa tu o sytuacjach świadomego, dobrowolnego opuszczenia mszy. Wierny ma od uczestnictwa w mszy dyspensę, jeżeli została mu ona udzielona przez duchownego lub jeśli zmożyła go ciężka choroba albo też usprawiedliwia go inna ważna okoliczność (np. opieka nad niemowlęciem). 

Opuszczenie niedzielnej mszy

Decyzja o uczestnictwie w komunii, gdy opuściliśmy mszę, powinna być podjęta po konsultacji z duchownym. Duchowni są w stanie doradzić nam w tej sprawie i pomóc nam w ocenie naszej duchowej gotowości do przyjęcia komunii.

Wniosek z tego wszystkiego jest taki, że opuszczenie mszy świętej niedzielnej może wpłynąć na naszą gotowość do przyjęcia komunii św. Dlatego też, jeśli opuściliśmy mszę, powinniśmy skonsultować się z księdzem naszej parafii. On ostatecznie podejmie decyzję na temat tego czy możemy przystąpić do komunii po opuszczonej mszy świętej.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl