Strona główna Aktualności Czy leasing samochodów ciężarowych się opłaca? Wszystkie za i przeciw

Czy leasing samochodów ciężarowych się opłaca? Wszystkie za i przeciw

przez Tomasz

Prowadzisz firmę transportową i zastanawiasz się, czy leasing samochodów ciężarowych to odpowiednie rozwiązanie? Podjęcie decyzji w tej kwestii może być trudne, dlatego w tym artykule przyjrzymy się bliżej leasingowi samochodów ciężarowych, wypiszemy wszystkie za i przeciw, a także omówimy sytuacje, w których zakup może być lepszym rozwiązaniem.

Rodzaje leasingu

Najpierw przyjrzyjmy się dwóm głównym rodzajom leasingu – operacyjnemu i finansowemu.

Leasing operacyjny: ten typ leasingu polega na przekazaniu do użytkowania środka transportu w zamian za opłacanie rat leasingowych. Właścicielem pojazdu wciąż pozostaje firma leasingowa, która także dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W praktyce jest to wynajem pojazdu na określony czas, a na koniec umowy, możesz zdecydować czy chcesz go zwrócić, przedłużyć umowę lub wykupić pojazd.

Leasing finansowy: firma leasingowa po prostu finansuje zakup samochodu ciężarowego, a Ty co miesiąc spłacasz raty, po czym wraz z ostatnią ratą samochód staje się Twoją własnością. 

Zalety leasingu samochodów ciężarowych

Leasing samochodu ciężarowego ma wiele zalet, które mogą przekonać cię do skorzystania z tego rozwiązania:

  1. Elastyczność: możliwość płacenia za samochód ciężarowy w ratach jest dużym ułatwieniem, szczególnie dla małych i średnich firm transportowych.
  2. Nowa flota: dzięki leasingowi, co kilka lat możesz korzystać z nowego samochodu ciężarowego, co może znacznie podnieść prestiż i efektywność Twojej firmy.
  3. Korzyści podatkowe: przy leasingu operacyjnym wszystkie koszty z nim związane można zaliczyć do kosztów podatkowych. 

Wady leasingu samochodów ciężarowych

Pomimo licznych zalet, leasing samochodów ciężarowych ma także kilka wad:

  1. Całkowity koszt: pomimo niskich miesięcznych rat, całkowity koszt leasingu będzie przewyższać wartość samochodu.
  2. Ograniczenia umowy: wiele umów leasingowych ma ograniczenia, takie jak limit kilometrów, co może generować dodatkowe koszty.
  3. Brak własności: w przypadku leasingu operacyjnego stajesz się właścicielem pojazdu dopiero po tym, jak go wykupisz. 

Kiedy zakup, a kiedy leasing?

Zakup samochodu ciężarowego może być dobrym rozwiązaniem, jeśli masz dostęp do dużych środków finansowych lub planujesz pokonywać nim dużo kilometrów rocznie, co może przekroczyć limity w umowie leasingowej. Leasing natomiast sprawdzi się, jeśli potrzebujesz elastyczności związanej z płatnościami, chcesz regularnie wymieniać samochody na nowsze modele lub kiedy po prostu nie masz możliwości finansowych na start.

Pamiętaj, że wybór pomiędzy leasingiem a zakupem samochodów ciężarowych zależy od wielu czynników, takich jak specyfika Twojej działalności, możliwości finansowe firmy czy strategia zarządzania flotą. Przed podjęciem decyzji, przeanalizuj każdy aspekt i sprawdź, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla Ciebie. 

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl