Strona główna Jedzenie i picie Czy jedzenie mięsa w piątek to grzech?

Czy jedzenie mięsa w piątek to grzech?

przez Tomasz

Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech? Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. Tak brzmiało czwarte przykazanie kościelne przed zmianami w jego treści które wprowadzono kilka lat temu, w 2013 roku. Dotyczyło ono wszelkich okresów pokuty czyli także każdego piątku i mówiło o wstrzymaniu się w te dni od zabaw, oraz od spożywania mięsa. Zatem czy w piątek można jeść mięso?

Po zmianie przykazanie to brzmi „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach„.

Zmianie uległ fragment mówiący o zabawach i ograniczający je jedynie do okresu Wielkiego Postu. Jednak zmianie nie uległ fragment o wstrzymywaniu się od pokarmów mięsnych, co oznacza, że wierni powinni powstrzymać się od spożywania mięsa w każdy piątek. Wyjątkiem od tej reguły są uroczystości kościelne. Przykładowo zakaz jedzenie mięsa nie obowiązuje w pierwszy piątek po Wielkanocy ze względu na Oktawę wielkanocną.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]