Właściciele psów często zaniepokojeni są sytuacją, gdy ich pupil zjada trawę w dużych ilościach. Czy jedzenie trawy to niepokojący sygnał? Czy psu może coś dolegać? I właściwie czemu pies je trawę? Odpowiadamy.
Czemu psy jedzą trawę?
Warto na początku rozprawić się z pewnym mitem – psy, tak samo jak ludzie, nie mogą jeść trawy w celu zaspokojenia łaknienia. Nie posiadają bowiem możliwości jej strawienia. Nie dostarcza ona naszym czworonogom kluczowych elementów odżywczych. Źdźbła trawy przechodzą przez układ pokarmowy psa w całosci i praktycznie nienaruszone. W tym sensie pies na pewno nie je trawy dlatego, że jest głodny. Bardzo czesto psy jedzą trawę właśnie ze względu na przejedzenie. Podjadanie trawy doprowadza bowiem do wymiotów.
Jakie mogą być powody, dla których pies je trawę?
Jeśli pies zje tylko trochę trawy, zazwyczaj nie ma powodów do obaw. Zdarza się to szczególnie u młodych psów, które chcą zaspokoić swoją ciekawość i w ten sposób odkrywają świat. Skubanie trawy to w tym wypadku jedynie spróbowanie czegoś nowego. Czasami jedzenie trawy jest związane z problemami behawioralnymi – dotyczy to zwłaszcza psów, które jedzą dosłownie wszystko, na co natkną się na spacerze. Innym, nieco banalnym powodem jest to, że pies może… po prostu lubić smak trawy. W takim wypadku nie powinniśmy mu pozwolić zjeść jej za dużo, może bowiem skończyć się to wymiotami i wywołać ból brzucha.
Jedzenie trawy przez psa a problemy żołądkowe
Z drugiej strony pies może jeść trawę właśnie z intencją wymiotów, jeśli odczuwa zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W przypadku zatruć pokarmowych, mdłości czy problemów z wątrobą lub trzustką niektóre psy jedzą trawę ponieważ chcą oczyścić w ten sposób żołądek. Czasem jednak po zjedzeniu trawy wcale może nie przyjść ulga. Jedzenie trawy może wcale nie doprowadzić do wymiotów, a jedynie zatkania przewodu pokarmowego, co będzie miało kolejne przykre następstwa.
Jedzenie trawy a niezbilansowana dieta
Czasem pies może odczuwać potrzebę jedzenia trawy, jeśli w jego diecie czegoś mu brakuje. Rozwiązaniem może być wówczas suplementowanie błonnika, a więc zmianę karmy na taką zawierającą dużą ilość tego składnika. Warto także przeanalizować skład karmy pod kątem witamin czy substancji mineralnych.
Co zrobić, jeśli pies je trawę?
Tak jak wspominaliśmy zjadanie trawy może być konsekwencją niezbilansowanej diety. W pierwszej kolejności zaleca się skonsultowanie tej kwestii z weterynarzem. Jeśli pies je trawę rzadko, nie pojawiają się u niego wymioty i wygląda oraz zachowuje się zdrowo, nie powinno nas to zachowanie zbytnio martwić. Szczególną uwagę powinni natomiast zachować właściciele ogródków, pies może bowiem skubać trawę, gdy tego nie widzimy.
W przypadku, gdy pies zjada duże ilości trawy, zaleca się wizytę u lekarza weterynarii, aby zrobić niezbędne badania. Jeśli nasz pupil okaże się zdrowy, a problem wciąż nas niepokoi, pozostaje wizyta u behawiorysty aby oduczyć psa jedzenia trawy.
Co ciekawe, także wilki, lisy i psy dingo żyjące na wolności również jedzą trawę. Potwierdzają to badania ich kału.