Na początku nie było niczego. A potem pojawił się Bitcoin. Następnie pojawiły się Altcoiny. W taki sposób mogłaby rozpocząć się przypowieść o kryptowalutach. Termin altcoinów jest obecnie często spotykany w społeczności osób, które zajmują się rynkiem cyfrowych walut. Dowiedzmy się – Co to są altcoiny? Czy warto w nie inwestować? Gdzie je kupić?
Co to są altcoiny?
Alt-coin to przede wszystkim skrót od angielskiego wyrażenia alternative coin – alternatywna moneta. Oznacza każdą kryptowalutę, która powstała po premierze Bitcoina. Jest tak nawet w przypadku, gdy dzielą wspólną technologię lub oprogramowanie. Pierwszy Altcoin rozpowszechnił się w 2011 roku, dwa lata po premierze Bitcoina. Obecnie liczba tych monet jest liczona w tysiącach.
Rodzaje altcoinów na rynku
Ze względu na cechy, altcoiny dzieli się głównie na te, które miały poprawić funkcjonalność Bitcoina, jak i te, które zostały stworzone w innym celu. Można je wykorzystać do tworzenia sieci, instrumentów finansowych lub przekazywania informacji. Obecnie większość stworzonych altcoinów dzieli się według następującego schematu:
- Tokeny – mogą służyć jako środek płatniczy (utility) w programach lojalnościowych lub prawo własności czy papier wartościowy (security). Są często wykorzystywane do oznaczania nowego protokołu, który ma służyć właścicielowi danego przedmiotu, projektu lub innych dóbr – np. własności intelektualnej lub użytkowej.
- Stablecoiny – mają powiązanie z innymi dobrami, które występują na rynku. Może to być waluta – jak dolar amerykański – lub surowce i towary. Można spotkać stablecoiny oparte na złocie, srebrze lub ropie naftowej. W ten sposób eliminuje się ryzyko nadmiernej spekulacji na danych altcoinach.
- Kryptowaluty, których źródłem są kopalnie. Działają na podobnej zasadzie co Bitcoin. Do ich pozyskiwania jest używany sprzęt o wysokiej mocy obliczeniowej. Wykorzystuje się do tego celu całe farmy złożone z komputerów i podłączonych do siebie wielu kart graficznych.
Kiedy na rynku pojawiły się pierwsze altcoiny, zaczęły dorównywać popularnością Bitcoinowi. Niektóre posiadają większą podaż i charakteryzują się mniejszym czasem niezbędnym na wykopanie pojedynczego bloku.
Gdzie kupić Bitcoin i altcoiny?
Alternatywne kryptowaluty są dostępne na platformach giełdowych i w kantorach prowadzących sprzedaż w sieci internetowej. Spośród najbardziej znanych giełd należą Binance, Zonda czy Coinbase. Są one najbardziej znane wśród inwestorów i cieszą się dobrą reputacją w społeczności fanów kryptowalut.
Często pada pytanie – gdzie kupić bitcoin za złotówki? – prościej jest przecież dokonać transakcji w PLN niż zajmować się dodatkowo przewalutowaniem. Nie jest to trudne. Zarówno bitcoina jak i altcoin kupisz za złotówki na najpopularniejszych giełdach kryptowalut. Czasami wystarczy zasilić konto przelewem, innym razem dokonać transakcji przy użyciu karty płatniczej.
Pojęcie sezonu na altcoiny. Kiedy pojawia się altcoin season?
W świecie kryptowalut znany jest również termin „sezonu na altcoiny”. Jest to okres, podczas którego Bitcoin jest spychany na boczny tor, a dużo większą popularnością cieszą się alternatywne kryptowaluty. Trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę tego zjawiska. Zazwyczaj po hossie na Bitcoinie część inwestorów przenosi kapitał do innych kryptowalut. Podobne mechanizmy są znane od dawna na rynkach akcji, walut i surowców. Przykładowo:
- podobna relacja jest na rynkach finansowych państw zachodnich i rozwijających się – gdy kapitał płynie od jednych do drugich i odwrotnie,
- dolar jest uważany za walutę antysurowcową – jeśli rośnie, to spada wycena metali szlachetnych i towarów.
W przypadku kryptowalut wykorzystuje się wskaźniki kapitalizacji rynkowej, które mają wskazywać rozpoczęcie sezonu na Altcoiny. Jednocześnie warto do nich podchodzić z ostrożnością, ponieważ często mogą wprowadzać inwestorów w błąd.
Najpopularniejsze altcoiny kupowane przez inwestorów
Poniżej przedstawiono listę kilku popularnych Altcoinów, która jest bardzo subiektywna. Jednocześnie pozwala na szersze spojrzenie na świat kryptowalut. Należą do nich:
- (ETH) – Ether – jest to token blockchainu Ethereum, czyli drugiej generacji tej technologii. Wykorzystuje programowalny kod i smart kontrakty, które są wykonywane w sposób autonomiczny. Służy głównie do akumulacji kapitału i umożliwia korzystanie z odsetek, jakie są wypłacane ich posiadaczom. Ethera nie można edytować, a wszystkie opłaty związane z transakcjami zależą od mocy obliczeniowej, jaka jest potrzebna do danej operacji.
- (DOT) – Polkadot – jest to kryptowaluta, które umożliwia obsługę wielu sieci blockchain jednocześnie. Dzięki temu moneta może docierać do większej ilości użytkowników kryptowalut i pozwala na przenoszenie różnych aktywów w obrębie jednej sieci.
- (DOGE) – Dogecoin – służy głównie do wykonywania płatności. Swoją popularność zawdzięcza memom i parodiowaniu świata kryptowalut. Od kiedy projekt zyskał większy rozgłos, okazał się okazją inwestycyjną.
Jest to przykład tylko kilku altcoinów, które mają spory potencjał inwestycyjny. Mają różną podaż i odmienne zasady funkcjonowania w sieci.
Grupy do sygnałów altcoin – na czym polega ich fenomen?
Jest to kolejna nowość w świecie kryptowalut. Doświadczeni traderzy i analitycy wydają zalecenia i rekomendacje odnośnie kupowania najbardziej gorących kryptowalut. Można znaleźć takie sygnały tradingowe na forach dyskusyjnych, ale także na popularnych platformach społecznościowych, np. na Telegramie. Celem tych porad jest zwiększanie zysków i przypomina to tworzenie się tzw. „spółdzielni” na rynkach akcji. Z jednej strony mogą podnosić wartość wiedzy na temat kryptowalut. Mogą być wykorzystywane przez pewne grupy interesów do strategii „pump and dump”. Jest to windowanie ceny altcoinów, by następnie zbić kurs poprzez jednoczesną natychmiastową sprzedaż walorów.
Podsumowanie
Altcoiny to kryptowaluty powstałe po rozpowszechnieniu się Bitcoina. Są to alternatywne monety, które są podatne na sezonowe wzrosty i spadki. W pewien sposób jest to związane z trendami na rynku Bitcoina. Najpopularniejsze z nich mają postać tokenów, stablecoinów lub walut wykopywanych w koparkach kryptowalutowych. Są wykorzystywane w różnych celach – do płacenia, akumulacji kapitału bądź spekulacji. W tym ostatnim przypadku tworzone są grupy do dzielenia się informacjami o rynku kryptowalut.