Strona główna Przedmioty Co to jest sitodruk?

Co to jest sitodruk?

przez Coel

Sitodruk, czyli druk sitowy, jest to jedna najstarszych metod poligraficznych, stosowana od tysięcy lat na Dalekim Wschodzie. W formie podobnej do współczesnej sitodruku zaczęto używać w Chinach w czasach dynastii Song (960-1279), skąd przeszła ona do Japonii. Tam zaczęto tę technikę udoskonalać. W XX wieku stała się ona popularna także na Zachodzie. Dziś stosowana jest ona przy wsparciu nowoczesnych technologii.

Na czym polega sitodruk i jakie jest jego zastosowanie? Aby uzyskać pożądany wzór, należy przecisnąć farbę przez sito, od którego pochodzi nazwa tej techniki. Ma ono bardzo drobne oczka i nałożony jest na nie nieprzepuszczalny szablon z wycięciami – tylko przez nie farba może przedostać się na drugą stronę, czyli na pożądany materiał. W ten sposób powstaje zaplanowana odbitka.

Technika sitodruku współcześnie wykorzystywana jest przede wszystkim przy produkcji ubrań i tekstyliów, ale nie tylko. Jego zalety to przede wszystkim wysoka trwałość i nasycenie barw, a także bardzo atrakcyjna cena.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]