Strona główna Biznes Co to jest PIT? Ile wynosi stawka podatku PIT w Polsce?

Co to jest PIT? Ile wynosi stawka podatku PIT w Polsce?

przez Coel

PIT to podatek bezpośredni pobierany od osób fizycznych (czyli w praktyce każdego człowieka od narodzin do śmierci). Pobierany jest on od różnych dochodów, takich jak wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, wynajmu nieruchomości czy udziału w inwestycjach. Warto podkreślić, że podatek taki płacony jest od dochodu, a nie od przychodu (czym różni się przychód od dochodu?).

Stawka PIT dla osób rozliczających się według stawki podatkowej (czyli zdecydowanej większości podatników) wynosiła w 2021 roku 17% przy dochodach rocznych poniżej 85 528 zł oraz 32% dla osób zarabiających powyżej. Oczywiście, podatek 32% naliczany jest dopiero od nadwyżki powyżej wspomnianej kwoty. Jeśli więc przykładowo zarobimy „na czysto”, po odjęciu kosztów w danym roku 100 tys. złotych, to od kwoty 85 528 zł zostanie naliczony podatek 19%, a od 14472 zł – 32%. Należny podatek można też pomniejszyć korzystając z różnych ulg i metod odliczania podatku.

PIT to również nazwa formularzy stosowanych przez urząd skarbowy do rozliczania podatku, np. PIT-11, który dostajemy od pracodawcy, czy PIT-37, który wypełniamy najczęściej w celu rozliczenia podatku. Tych dwóch pojęć (PIT jako podatek i PIT jako formularz) nie należy mylić.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl