Strona główna Bez kategorii Co się stanie z człowiekiem w kosmosie bez skafandra?

Co się stanie z człowiekiem w kosmosie bez skafandra?

przez Coel

Co by się stało, gdyby człowiek znalazł się w kosmosie bez skafandra lub też gdyby jego skafander uległ uszkodzeniu? Przede wszystkim w ciągu 15 sekund, albo i wcześniej, człowiek straciłby przytomność. Wynikałoby to z tego, że wszystkie gazy, w tym tlen, zostałyby wyssane z organizmu. Spowodowałoby to też spuchnięcie całego ciała, ale nie wybuch, jak na filmach (skóra jest dostatecznie wytrzymała, aby wytrzymać presję ciśnienia). Wybuchnąć mogłyby płuca, jeśli dana osoba próbowałaby wstrzymać oddech, dlatego w tak ekstremalnie hipotetycznej sytuacji powinno się raczej powietrze wypuścić z płuc.

W próżni bez skafandra można przeżyć do 90 sekund

Człowiek w próżni nie umarłby od razu, choć nie zdołałby się sam uratować. Gdyby jednak innym kosmonautom udałoby się go wciągnąć w bezpieczne miejsce przed upływem ok. 90 sekund, miałby on jeszcze szansę na przeżycie.

To wszystko wiemy, ponieważ w latach 60-tych prowadzono (niehumanitarne, zwłaszcza z dzisiejszego punktu widzenia) badania na zwierzętach. Wciągnięte do środka stacji kosmicznej przed upływem 90 sekund małpy zdołano uratować, a zwierzęta funkcjonowały następnie, nie wykazując żadnych skutków ubocznych.

Bez skafandra byłoby zimno, ale też… gorąco

Oczywiście w próżni kosmicznej jest bardzo zimno, jednak ciało nie zamarzłoby od razu tak, jak na filmach – trzymałoby ciepło wewnątrz organizmu przez długi czas, ponieważ nie miałoby gdzie uciec. Natomiast po pewnym czasie problemem stałoby się… gorąco. Skafander bowiem chroni przed promieniami słonecznymi. Jego brak spowodowałby po pewnym czasie spalenie ciała.

Możliwe jednak, że ciało takiego człowieka dryfowałoby w kosmosie przez setki, jeśli nie tysiące lat, ponieważ w próżni organizm ma bardzo ograniczone możliwości rozkładu…

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl