Polska niewątpliwie jest krajem równie atrakcyjnym turystycznie, co niedocenianym. Gdzie indziej, jak nie u nas, są morza, góry, jeziora, puszcze, a nawet pustynia? I niemal wszędzie znajdują się kempingi lub pola namiotowe, co oznacza, że można poruszać się po kraju kamperem. Sprawdziliśmy, które kempingi cieszą się największą popularnością.
Najlepsze pola kempingowe nad morzem
Rokrocznie latem wybrzeże przeżywa prawdziwe oblężenie. Jak świeże bułeczki rozchodzą się miejsca w hotelach, pensjonatach i polach kempingowych. Te ostatnie są cenione za dobrą infrastrukturę i przystępne ceny. Korzystają z nich przede wszystkim miłośnicy kamperów, którzy lubią być w drodze, ale nie tylko.
Najlepsze kempingi w Polsce nad morzem niewątpliwie znajdują się w Chałupach, Juracie i Władysławowie. Pierwsze dwa kempingi wygrywają dostępem do otwartego morza i zatoki, gdzie są świetnie warunki do uprawiania kite i windsurfingu. Dużym uznaniem cieszą się też kempingi położone w Darłówku i Jastarni.
Nie znaczy to, że w innych miejscowościach nie ma takich miejsc. Praktycznie w każdym mieście lub miejscowości można znaleźć pole kempingowe lub namiotowe z przynajmniej jednym sklepem w pobliżu.
Jeśli ktoś szuka stosunkowo niedrogiej miejscówki nad morzem albo ma chęć podróżować po wybrzeżu i nigdy nie wie, gdzie go noc zastanie, z pewnością pole kempingowe jest dla niego najlepszą opcją. Kameralne pole kempingowe położone jest zazwyczaj nieco dalej od morza, choć nie musi to być regułą.
Pola kempingowe na Mazurach
Pole kempingowe położone w Rydzewie nad jeziorem Niegocin uważane jest za jedno z bardziej kameralnych w tym regionie. Użytkownicy cenią je za ciszę, spokój i oczywiście bliskość jeziora.
Właściwie w pobliżu każdego pola kempingowe na Mazurach można liczyć na mniejsze lub większe jezioro. Tak jest np. w Mrągowie (w czasie festiwalu Country kemping jest zatłoczony, warto mieć to na uwadze) czy w Bogaczewie.
Wakacje pod namiotem na Mazurach to swego rodzaju tradycja. Ostatnio trochę ewoluowała i coraz więcej osób wybiera kampery. Niemniej jedno jest pewne – na Mazurach jest bardzo pól namiotowych i kempingów. Warto wymienić jeszcze Orzysz, Pluski, Węgorzewo, Prażmowo…
Pola kempingowe w górach
Górskie pola kempingowe różnią się nieco od tych położonych nad morzem i jeziorami. I nie chodzi tu o infrastrukturę czy ceny, ale dostępność. W górach można zatrzymać się kamperem na kempingu nawet w zimie. To bardzo często spotykane rozwiązanie, a kempingi nieopodal stoków i wyciągów cieszą się dużym powodzeniem od listopada do marca.
Gdzie warto pojechać na kemping w góry?
W Bieszczadach wart uwagi jest kemping nad Soliną, a także pole kempingowe w Tyrawie Solnej. To duża gratka dla miłośników dzikiej przyrody, bo kemping leży na terenie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.
W Karkonoszach warto zatrzymać się na kempingu w Karpaczu lub Szklarskiej Porębie. To dość znane miejscowości, jednak można tu liczyć na dość kameralną atmosferę. Podobnie jest w Miłkowie i Trzcińsku.
Jeśli chodzi o Tatry, to z pewnością warto odwiedzić Zakopane (także zimą można korzystać z kempingu Pod Krokwią) oraz Poronin, Murzasichle i Bukowinę Tatrzańską.