Strona główna BiznesKryptowaluty Bitcoin vs Ethereum – jakie są różnice?

Bitcoin vs Ethereum – jakie są różnice?

przez Tomasz

Bitcoin i Ethereum to na ten moment bez wątpienia dwie największe i najwyżej wyceniane kryptowaluty na świecie. W dniu pisania tego artykułu kapitalizacja rynkowa (ang. market cap) Bitcoina wynosiła 4,539,115,724,345 zł a ethereum 2,099,857,278,069 także są to ogromne kwoty idące w biliony złotych. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma kryptowalutami?

Data powstania, początkowa i bieżąca wartość

Bitcoin stworzono w roku 2009 i jego wartość początkowa wynosiła tak naprawdę 0 zł. Dopiero w kolejnym roku urosła do około 10 centów amerykańskich. Ethereum powstało w roku 2015 i było warte około 3$.

W tym momencie wartość Bitcoina oscyluje w okolicy 250 000 zł. Żadna inna kryptowaluta nie zbliżyła się nawet do tego wyniku. W momencie pisania artykułu Ethereum jest warte około 18 000 zł.

Co interesujące, kapitalizacja Bitcoina jest trochę ponad dwukrotnie większa od kapitalizacji Ethereum ale wartość Bitcoina jest ponad 13 razy większa.

Jeżeli porównamy wykresy wzrostów i spadków obu kryptowalut to są one bardzo mocno ze sobą powiązane. Gdy Bitcoin szedł w górę, Ethereum także. gdy Bitcoin spadał, ethereum podążało zazwyczaj za nim. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przy hossie etherium zazwyczaj rosło procentowo szybciej. Ta korelacja najprawdopodobniej wynika po prostu z dominującej na rynku kryptowalut pozycji Bitcoina. Gdy Bitcoin zaczyna spadać ludzie automatycznie „uciekają” z rynku kryptowalut i dotyka to wtedy także m.in. Ethereum.

Zastosowanie czyli po co powstały obie kryptowaluty

Bitcoin jest zdecydowanie najbardziej znanym zastosowaniem sieci blockchain. Projekt pokazał, że stworzenie wirtualnej i zdecentralizowanej waluty jest możliwe. Dobrze wiedzieć także, że jako cyfrowa waluta Bitcoin wcale nie jest „najlepszym wyborem” – do codziennego użytku jako środek płatności istnieją inne projekty które są m.in. zdecydowanie szybsze od bitcoina i tańsze w obsłudze. Bitcoina ze względu na swoją dużą wartość wiele osób porównuje po prostu do cyfrowego złota.

Platforma programistyczna

Największą „konkurencją” Bitcoina jest właśnie Ethereum, które powstało w zupełnie innym celu niż Bitcoin. Ostatecznie nie jest tylko kryptowalutą ale całą platformą programistyczną opartą o blockchain, która posiada przy okazji także swojego coina (walutę), którym jest właśnie ETH czyli Ether. Za pomocą platformy można tworzyć m.in. smart kontrakty – czyli inteligentne kontrakty będące zautomatyzowanymi umowami, oraz całe aplikacje działające w zdecentralizowanej sieci.

Smart kontrakty

Smart kontrakty pisane są w specjalnym języku programistycznym Solidity (https://docs.soliditylang.org/en/v0.8.10/) i wprowadzane do sieci blockchain dzięki czemu nie jest wymagane zaufanie pomiędzy stronami (realizacja umowy odbywa się automatycznie i umowa jest praktycznie niezmienialna) i można wyeliminować walidatora jakim np. jest notariusz przy zakupach nieruchomości. Smart kontrakt realizuje się sam na zasadzie zdarzeń i skutków, które zapisane są w nim programistycznie – jeżeli coś się wydarzy (np. gdy wpłynie wpłata od klienta) to zrób automatycznie coś.

NFT

Warto jeszcze dodać, że z siecią Ethereum związana jest coraz bardziej popularna technologia NFT. W skrócie, NFT ma służyć do zapisywania cyfrowej własności. Najcześciej słyszymy o możliwości kupowania cyfrowej sztuki w formie właśnie tokenów NFT, które potwierdzają własność nabywcy, ale docelowo rozwiązanie to może się rozwinąć poza sztukę. Przykładowo, niedawno polska piosenkarka Doda ogłosiła, że sprzedaje w formie tokenów NFT 400 fragmentów skanu 3D swojego ciała. Za pomocą tokenów NFT sprzedawane są także m.in. wirtualne ziemie i przedmioty, które występują np. w grach komputerowych.

Bitcoin jest ograniczony ilościowo

Liczba Bitcoinów jest ograniczona i na rynek trafi ich łącznie maksymalnie 21 milionów. Dzięki temu kryptowaluta ta ma charakter deflacyjny. Ethereum nie ma takiego ograniczenia i z tego powodu ma charakter inflacyjny. Według obliczeń ostatni Bitcoin zostanie wydobyty w okolicy roku 2140. Inwestując w Ethereum „głosujemy” poniekąd za tym, że coraz więcej osób będzie korzystało z sieci i wydawało w niej Ether.

Warto zauważyć także, że mnóstwo z tych docelowo zakładanych 21 milionów Bitcoinów nigdy nie trafi na rynek ponieważ zostały one bezpowrotnie utracone. Stało się tak m.in. dlatego, że ludzie pogubili klucze do swoich portfeli cyfrowych na których zapisane były ogromne ilości BTC. Szacuje się, że utraconych jest około 20% z wszystkich wydobytych do tej pory Bitcoinów.

Do sierpnia 2021 roku wydobytych zostało już ok 18,78 miliona bitcoinów z łącznej puli 21 milionów. Stanowi to około 83 % całości.

W co lepiej zainwestować? Bitcoina czy Ethereum?

Obie kryptowaluty, zarówno Bitcoin jak i Ethereum mają ogromny udział w rynku kryptowalut. Ich łączny market cap na dzień dzisiejszy (Listopad 2021) stanowi ponad 60% całego rynku (na bierząco możecie to sprawdzić na wykresach coinmarketcap: https://coinmarketcap.com/charts/).

Może zamiast zastanawiać się nad wyborem jednej, warto rozważyć po prostu podzielenie swojego portfolio pomiędzy obie waluty. Inwestycja w Bitcoina jest porównywana do inwestycji w złoto, inwestycja w Ethereum to wiara w użyteczność i rozwój oferowanych przez platformę rozwiązań takich jak smart contrakty czy NFT.

Jednak przed ulokowaniem jakichkolwiek pięniędzy zachęcam do wykonania gruntownego researchu i edukacji. Sprawdźcie dokładnie każdą z walut, do czego służy, jak zachowywała się w przeszłości, jaką ma kapitalizację, jakie są szanse na wzrosty lub spadki kursu, czy jesteśmy w okresie hossy czy bessy, jakie są nadchodzące wydarzenia (np. polecam stronę https://www.coinmarketcal.com/en/), które mogłyby wpłynąć na wartość, poczytajcie co piszą analitycy i jakie są prognozy – chodzi o to abyście nie inwestowali jak „człowiek we mgle” a świadomie i przede wszystkim nigdy nie inwestujcie więcej niż możecie stracić. Nie traktujcie także tego artykułu jako porady inwestycyjnej są tutaj jedynie moje rozważania.

Gdzie kupić Ethereum i Bitcoina?

Jeżeli już zrobiliście research, poczytaliście kilkadziesiąt godzin na temat rynku kryptowalut, ustaliliście na początek niski budżet, który w razie czego możecie stracić i jesteście gotowi aby rozpocząć handel to trzeba będzie teraz założyć konto na giełdzie kryptowalut. Ja polecam Wam giełdę Zondaglobal.com (wcześniej był to BitBay) z polskimi korzeniami i supportem. Założenie i prowadzenie konta jest darmowe więc wydaje się to być dobrą opcją na początek przygody. Tutaj macie link.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: info@odpowiedzinapytania.pl