Badanie wody pitnej umożliwia sprawdzenie, czy ciesz pochodząca z danego źródła na pewno jest bezpieczna, a dodatkowo pozwala na sprawdzenie, jaki skład ma analizowana próbka. Decydując się na oddanie próbki wody do analizy, warto mieć świadomość, że można poddać ją dwóm rodzajom badań – mikrobiologicznych i fizykochemicznych.
Czym różnią się poszczególne analizy próbek wody?
Jak już wspomnieliśmy, badanie wody pitnej może być mikrobiologiczne lub fizykochemiczne ( zapoznaj się z ofertą na stronie: https://hamilton.com.pl/oferta/badania-srodowiska/badania-wody/badanie-wody-pitnej/). W przypadku analizy fizykochemicznej, sprawdza się m.in. odczyn pH, twardość wody, zawartość różnych substancji (np. azotanów, manganu, chloru), mętność, zapach, czy barwę. Otrzymane wyniki porównuje się z normami zawartymi w rozporządzeniu ministra, dotyczącymi jakości wody pitnej. Natomiast w przypadku analizy mikrobiologicznej, sprawdza się obecność różnych bakterii, takich jak np. enterokoki, clostridium perfringens oraz pseudomonas aeruginosa. Można uznać, że analiza fizykochemiczna pozwala na sprawdzenie stanu organoleptycznego wody, a analiza mikrobiologiczna na sprawdzenie, czy w wodzie nie zasiedliły się szkodliwe dla ludzi mikroorganizmy.
W jaki sposób pobiera się próbkę do badań?
Pierwszym krokiem, który należy wykonać, chcąc pobrać próbkę wody do analizy, jest odpowiednie przygotowanie ujęcia wody, z którego będziemy pobierać próbkę. Nie należy pobierać wody z kranów, które są w nieodpowiednim stanie technicznym, np. ze względu na korozję. Co istotne, konstrukcja kranu powinna uniemożliwiać mieszanie się wody ciepłej i zimnej, ponieważ pobierając próbkę do badań, należy zawsze pobierać wodę zimną. Z wylewki, z której będziemy pobierać wodę, należy usunąć wszystkie dodatkowe elementy, takie jak sitka czy uszczelki. Przed pobraniem wody, dobrze jest również usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które powstały na kranie w czasie użytkowania go. Można to zrobić za pomocą łagodnego detergentu, ale należy pamiętać o tym, żeby go bardzo dokładnie spłukać. Pobierając wodę, należy najpierw delikatnie odkręcić kran i pozwolić wodzie płynąć przez mniej więcej pięć minut. Po tym czasie wyrówna się ciśnienie w instalacji, a wszelkie mechaniczne cząsteczki zdążą wypłynąć.
Co zrobić po uzyskaniu próbki wody?
Po przejściu opisanych powyżej kroków, należy wysterylizować wylewkę kranu. W przypadku metalowych elementów, można opalić je płomieniem. Jeżeli natomiast kran został wykonany z innych materiałów, należy zanurzyć go w środku dezynfekcyjnym, a następnie odczekać kolejne dwie minuty. Po tym czasie należy puścić wodę na następne trzy minuty, a następnie należy pobrać ciecz do butelek z laboratorium (dzięki temu będziemy mieli pewność, że są one odpowiednio wysterylizowane). Naczynie o objętości 0,5 litra, wypełniamy wodą do mniej więcej 3/4 wysokości. Kiedy już pobierzemy próbki, czas na badanie wody pitnej. Zebrane próbki możesz zanieść do okolicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej, prywatnego laboratorium lub do laboratorium firm specjalizujących się w uzdatnianiu wody. Jeżeli nie jesteś pewien, jak powinieneś zebrać próbki do każdego z tych miejsc, skontaktuj się z pracownikami, zajmującymi się analizą wody pitnej. Oni odpowiedzą na wszystkie twoje pytania.