Może trudno w to uwierzyć, ale historia klocków Lego sięga 1932 roku. Oznacza to, że klocki te bawią i uczą już kilka pokoleń dzieci. Ilość dostępnych zestawów jest zaś tak ogromna, że każdy znajdzie coś dla siebie – począwszy od najmłodszych, przez starsze dzieci i nastolatki aż po dorosłych. Na zabawę klockami Lego nigdy nie jest za późno, tym bardziej że można przy okazji nauczyć się wielu, ważnych spraw. Jakich? Oto 5 najważniejszych rzeczy, których nauczyliśmy się podczas układania klocków Lego.
1. Każdy problem można rozwiązać
Im bardziej skomplikowany zestaw klocków, tym większą satysfakcję odczuwa się po ich ułożeniu. Kto nie zna tego niesamowitego uczucia, kiedy po wielu godzinach spędzonych na misternym dobieraniu kolejnych elementów udaje się zbudować wymarzoną budowlę? Ta duma i pewność siebie przekładają się na każdą dziedzinę życia. W końcu, jeśli dokonałeś czegoś tak dużego, to dlaczego miałbyś nie poradzić sobie z innymi sprawami? Po drodze do celu na pewno nie brakowało wielu problemów, które jednak udało się rozwiązać. Wytrwałość, ambicja i umiejętności analityczne – klocki Lego pokazują jak radzić sobie z wszelkimi trudnościami.
2. Dziecięca wyobraźnia nie ma granic
Z jednego zestawu klocków można stworzyć wiele, różnych budowli. Tak naprawdę, każde dziecko posiada swój własny pomysł i koncepcję układania klocków. Składając Lego można przekonać się o sile dziecięcej wyobraźni, która nie zna granic. Co ważne, taka zabawa rozwija kreatywność i indywidualizm, które są bardzo ważne w dorosłym życiu. Osoby, które w dzieciństwie układały klocki Lego posiadają bardziej rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności manualne. Całe szczęście nigdy nie jest za późno na trening wyobraźni – klocki Lego to znakomita rozrywka także dla dorosłych.
3. Cierpliwość prowadzi do sukcesu
Składanie klocków może być ogromnym wyzwaniem, bez względu na wiek. Najlepszym tego przykładem są zestawy Lego Technic. Seria ta pozwala budować różne, skomplikowane maszyny – także w dużych rozmiarach. Każdy, najmniejszy element jest tu ważny i prowadzi do osiągnięcia sukcesu. Złożenie takiego zestawu nie jest możliwe bez dużej dawki cierpliwości. Jeśli będziesz działać nierozważnie i pospiesznie, możesz popełnić błędy uniemożliwiające poprawne zbudowanie danej maszyny. Tylko wytrwałość, spokój i opanowanie prowadzą do stworzenia czegoś niezwykłego. To cenna lekcja, którą warto wziąć sobie do serca na całe życie.
4. Współpraca przynosi wiele korzyści
Działanie w pojedynkę nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Współpracując z innymi osobami można szybciej dojść do celu. Przekłada się to zarówno na składanie klocków, jak i zabawę. Przykład? Lego Friends dla dziewczynek w różnym wieku. W zestawach tych nie brakuje ciekawych figurek, pięknych budowli i wielu akcesoriów. Oczywiście można bawić się nimi samemu, jednak kiedy do zabawy dołączą koleżanki lub koledzy, na pewno będzie znacznie weselej. W ten sposób Lego wspiera rozwój emocjonalny, ośmiela oraz przekonuje jak ważna jest zabawa z rówieśnikami.
5. Każdy ma w sobie coś z dziecka
Jaki jest maksymalny wiek do zabawy klockami Lego? Prawdopodobnie nikt nie ośmieliłby się na jego określenie. Klocki te są bowiem tak samo ciekawe i inspirujące dla najmłodszych pociech, jak i dla ich rodziców czy dziadków. Podczas składania zestawu można się przekonać o tym, że nawet najpoważniej wyglądająca osoba ma w sobie coś z dziecka. Poczucie beztroski i czysta radość – te uczucia można odkryć w sobie na nowo właśnie przy zabawie klockami Lego. Bez względu na wiek.