Strona główna Aktualności 1 metr sześcienny – ile to litrów? 

1 metr sześcienny – ile to litrów? 

przez Tomasz

Ilość płynu w opakowaniu lub kontenerze zazwyczaj mierzymy w litrach. Czasem jednak, szczególnie przy rozliczeniach zużycia wody, pojawia się określenie metra sześciennego. Tej jednostki nie używamy raczej na co dzień. Jak przeliczać metry sześcienne na litry?

1 metr sześcienny, ile to litrów?

Na początku ustalmy, ile to właściwie jest litr. Litr to jeden decymetr sześcienny płynu. Gdyby zatem płyn o pojemności dokładnie litra znalazł się w pojemniku o idealnych kształtach, to pojemnik ten musiałby mieć wymiary 10x10x10 centymetrów. Zapisując inaczej: 1x1x1 decymetr.

Metr sześcienny płynu zmieściłby się natomiast w pojemniku o wymiarach 100x100x100 centymetrów, lub 10x10x10 decymetrów, lub 1x1x1 metr. Pozostajemy przy drugiej wartości, chcemy bowiem używać tej samej miary, która używana jest w litrach. Po przemnożeniu 10x10x10 wychodzi liczba 1000. A zatem każdy metr sześcienny płynu zawiera 1000 litrów, i na odwrót – każdy litr to 1/1000 metra sześciennego.

Jeżeli więc chcemy obliczyć, ile litrów znajduje się w metrze sześciennym, musimy podzielić tę wartość przez 1000. Przykład:

342 litry to 0,342 metra sześciennego. 

W drugą zaś stronę mnożymy: 

4,3 metry sześcienne płynu to 4300 litrów.  

Jak więc widać, operacja ta nie jest wcale taka trudna, jak mogłoby się wydawać. 

Decymetry sześcienne na litry

Jak przeliczać decymetry sześcienne na litry? Okazuje się, że bardzo łatwo. Jeden sześcienny decymetr równa się jednemu litrowi. Decymetr sześcienny jest powszechnie używany do mierzenia objętości pojemników w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Ma to na celu zapewnienie, że wszystkie pojemniki mają tę samą objętość. Na przykład, jeśli producent wody mineralnej chce, aby każdy pojemnik zawierał 1 litr wody, musi zagwarantować, że każdy pojemnik ma dokładnie 1 dm3.

Od teraz jeśli usłyszycie pytanie o to np. „10 dm ile to litrów”, szybko i bez zawachania odpowiecie, ze 10 decymetrów sześciennych odpowiada 10 litrom.

Metr sześcienny ile to metrów i litrów?

Kolejna czesto spotykana jednostka objętości to metr sześcienny. Ogólnie metr to jednostka odległości, metr sześcienny natomiast to jednostka objętości równa sześcianowi o wymiarach metr, na metr, na metr w przestrzeni trójwymiarowej. Często pada pytanie „metr sześcienny wody – ile to litrów?”. Przeliczmy to na decymetry – 1 m = 10 dm. Czyli jeden metr sześcienny będzie równy: 10 dm x 10 dm x 10 dm = 1000 dm3. A jak to już wyjaśniliśmy w poprzednim akapicie – 1000 decymetrów sześciennych równa się 1000 litrów. Reasumując jeden metr sześcienny to 1000 litrów. W ten właśnie prosty sposób wiesz już jak przeliczać m sześcienny na litry.

Metr sześcienny – ile to metrów kwadratowych?

A czy metr sześcienny czyli jednostkę objętości, można przeliczyć na metry kwadratowe czyli jednostkę powierzchni? Okazuje się, że tak. Jedyną dodatkową wartością jaką musimy znać jest grubość warstwy, wtedy możemy metr sześcienny podzielić na „plasterki” o powierzchni jednego metra kwadratowego i zadanej grubości. Jest to szczególnie często wykorzystywane w budownictwie. Dzięki temu możemy się dowiedzieć ile metrów kwadratowych znajduje się w metrze sześciennym np. styropianu.

Przykładowo – chcemy przeliczyć metr sześcienny styropianu o grubości 20 cm na metry kwadratowe. Dzielimy więc 1 metr wysokości przez grubość 0.2 metra (20 cm). Daje nam to wynik 5 warstw po jednym metrze kwadratowym każda czyli w tym przypadku 1 metr sześcienny to 5 metrów kwadratowych.

Analogicznie zamiast metrów można przeliczać metry sześcienne takze na mniejsze jednostki typu decymetrów kwadratowych itd.

Inne ciekawe wpisy

Zostaw komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową: [email protected]